Medalia care promite

11 x 1 olivia cimpian (prima din dreapta)Ciprian Marinuţ

Gimnasta junioară Olivia Cîmpian, legitimată la CNS „Cetate” Deva şi componentă a Lotului Naţional de Junioare de la Deva, a obţinut medalia de argint în finala de la sol a competiţiei de senioare „Elite Gym Massilia”, desfăşurată în Franţa. Trofeul reprezintă o performanţă promiţătoare în perspectiva viitoarelor competiţii, având în vedere că sportiva de la Deva are doar 13 ani şi a avut adversare senioare.

Revanşă individuală
Sportiva clubului din Deva a îmbunătăţit imaginea gimnasticii româneşti la această competiţie, după ce în concursul pe echipe, România, care a avut o formaţie alcătuită exclusiv din junioare, ocupase abia locul nouă din 10. Cu un exerciţiu dificil şi bine executat, Olivia Cîmpian a fost notată cu 13.800 (5.50 la dificultate – 8.300 la execuţie). Românca a fost depăşită doar de Axelle Klinckaert (Belgia) cu nota 13.967. Medalia de bronz în finala de la sol i-a revenit sportivei Lara Mori (Italia) 13.700. Celelalte trei finale au fost câştigate de: Maria Paseka (Rusia) – 14.550, la sărituri, Darya Spiridonova (Rusia) – 14.633, la paralele şi Claire Martin (Franţa) – 13.933, la bârnă. La individualul compus, concursul a fost câştigat de Daria Spiridonova (Rusia, medaliată cu bronz la paralele la CM din China), pe locurile următoare fiind Giorgia Campana (Italia) – 53.833 şi Nina Derwael (Belgia) – 53.700. Cea mai bună plasare a fetelor noastre a fost locul 13, ocupat de Dora Vulcan 51.867, celelalte gimnaste fiind pe poziţiile 24 (Olivia Cîmpian 49.933), 26 (Ioana Crişan 48.567) şi 37 (Alexandra Mihai 39.033, doar pe trei aparate). În concursul pe echipe, formaţia României a fost alcătuită din  Alexandra Mihai (CSS 2 Bucureşti), Olivia Cîmpian şi Ioana Crişan (CNS „Cetate” Deva) şi Dora Vulcan, iar tricolorele s-au clasat pe locul nouă. Tot la finalul săptămânii, senioara Ana Maria Ocolişan, de la CNS „Cetate” Deva, s-a situat pe locul 10 din 12 participante la Memorialul „Joaquim Blume”, desfăşurat la Barcelona. La competiţie au participat echipele: Australia, Belgia, Canada, Elveţia, Franţa, Germania, Japonia, Italia, România şi Rusia.