Stiri

Mandy, dublă campioană

Tenismena Amanda Sapta (foto) (13 ani), legitimată la SCM Deva, a câştigat turneele „Proges” de la Oradea şi „Diadora” de la Timişoara, acumulând puncte valoroase, cu care va face un salt important în clasamentul naţional la categoria de vârstă 14 ani. La turneul Proges, Mandy (nr. 32 naţional) a învins-o în finală pe colega ei de club Maria Orban (nr. 10 naţional) cu 6-2, 1-0, întrucât aceasta a abandonat, pentru că s-a accidentat. „Mandy a prins curaj după rezultatele bune de la turneul ETA de la Budapesta, unde s-a calificat pe tabloul principal. E talentată şi ambiţioasă şi poate reveni iar în top, mai ales că la 10 ani a fost pe locul I naţional”, a spus Lunela Maier, preşedinta Asociaţiei Judeţene de Tenis.