Lideră fără vlagă

Şoimul Băiţa, lidera Ligii a IV-a Hunedoara, a avut o evoluţie fără vlagă şi inspiraţie în meciul din deplasare cu Retezatul Haţeg şi a scos doar o remiză albă, scor 0-0, pierzându-şi astfel din avansul faţă de următoarele clasate. „Zimbrii”, cu mai mult curaj, puteau chiar să dea lovitura în acest joc, întrucât au avut mai multe mari ocazii de gol. Remiza a picat perfect pentru Hercules Lupeni, echipă care s-a impus cu 2-0 în faţa celor de la Metalul Crişcor şi s-a apropiat la doar două puncte de prima clasată. Cea mai mare bucurie a etapei s-a produs în tabăra Jiului Petroşani, iar suferinţa bântuie în curtea celor de la Universitatea Petroşani. Jiul a bifat prima victorie în acest sezon, după ce elevii lui Sorin Ghiţan s-au impus cu scorul de 2-1 pe terenul din Dealul Institutului, al echipei Universitatea Petroşani. Golul victoriei Jiului a venit în minutele de prelungire şi a fost marcat de Dorin Mărmăneanu, fost jucător la Dinamo II. „Studenţii” rămân pe ultimul loc şi după această etapă, având doar două puncte adunate din două remize.