JUDO. Au pierdut toţi trei

Cei trei sportivi români care au evoluat sâmbătă la turneul de judo Grand Slam de la Antalya au pierdut în primele runde ale categoriilor lor. Astfel, Alexandru Raicu a pierdut în turul al doilea la cat. 73 kg în faţa kazahului Angsarbek Gainulin, la cat. 81 kg, Marcel Cercea a cedat în primul tur în disputa cu rusul David Karapetian iar la cat. +100 kg, Luca Kunszabo a fost învins în primul tur de slovenul Enej Marinic.
România a participat cu şase judoka la competiţie, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Loredana Ohâi, locul 5 la cat. 57 kg.În clasamentul pe medalii, pe primul loc s-a clasat Italia, cu 2 medalii de aur şi două de argint, urmată de Japonia, 2-2-0, Canada, 1-2-2, etc.La competiţie au luat parte 432 judoka din 91 de ţări, 263 la masculin şi 169 la feminin, întrecerile având şi rolul de calificare pentru turneul preolimpic la care se vor acorda ultimele locuri de participare la Jocurile Olimpice de la Tokyo.