Învingătoare în derbi, Măgura Pui a rămas liderul Ligii a V-a

Vicecampioana ediţiei trecute a campionatului Ligii a V-a, Măgura Pui, a rămas liderul clasamentului din acest sezon şi după disputarea etapei a VII-a. Trupa antrenată de Ovidiu Ciolea a învins în derbiul rundei, scor 2-0, pe AS Sântămăria Orlea, grupare ce avea maximum de puncte în acest sezon.

În frunte de la începutul sezonului
Animat şi de rivalitatea locală dintre cele două echipe, dar şi de faptul că ambele îşi doresc să câştige acest sezon al celui mai mic eşalon fotbalistic hunedorean, derbiul dintre Măgura Pui şi AS Sântămăria Orlea a fost la discreţia gazdelor. Trupa lui Ovidiu Ciolea a deschis scorul la finalul primei reprize, prin Lupulescu iar Stoica a stabilit scorul cu cinci minute înainte de final. În partea secundă, oaspeţii au rămas în 10 oameni după ce antrenorul–jucător, Silviu Oneasă, a fost eliminat. Astfel, pentru a şaptea etapă la rând, Măgura Pui se menţine pe prima poziţie a Ligii a V-a. La egalitate de puncte cu liderul, dar cu un golaveraj inferior, se află Zarandul Crişcior, grupare ce a învins fără probleme pe terenul ultimei clasate, Santos Boz. AS Sântămăria Orlea completează podiumul, ocupând locul 3, însă cu un meci mai puţin jucat decât echipele aflate în faţa sa.

Sargeţia a produs surpriza rundei
Surpriza etapei a produs-o Sargeţia Bretea Română, care a învins clar, scor 4-1, pe terenul lui CS Ghelari, una din formaţiile ce începuse bine acest sezon. În revenire de formă sunt Metalul Crişcior, care a trecut fără probleme pe teren propriu de Agrocompany Băcia şi Unirea General Berthelot, învingătoare în propriul fief în faţa echipei CS Comunal Ilia. Singura remiză a etapei s-a înregistrat la Lunca Cernii, unde Foresta a obţinut un punct în faţa Ponorului Vaţa, egalând de fiecare dată după ce a fost condusă.