Înfrângere discutabilă, cu runde „negre” la final

11 bogdan-juratoniCiprian Marinuţ

Pugilistul devean Bogdan Juratoni (foto) a fost învins, scor 169-173, de francezul Michel Tavares, în „finala mică” a categoriei 75 de kilograme a circuitului profesionist AIBA Pro Boxing, într-o gală desfăşurată la Istanbul, la finalul săptămânii. Decizia este discutabilă, întrucât doi arbitrii au văzut egalitate (57-57), iar un al treilea a indicat o diferenţă de patru puncte: 55-59. Bogdan avea avantaj după patru reprize (115-113), dar francezul s-a impus în ultimele două reprize în opinia tuturor arbitrilor judecători. Învingătorul s-a clasat pe locul trei în ierarhia AIBA Pro Boxing pe sezonul 2014-2015, iar Bogdan ocupă doar locul cinci.

Start bun şi-un slovac suspect
Cu avantajul moral dat de victoria din precedenta confruntare, Bogdan a avut un început de meci pozitiv. Boxerul legitimat la Dinamo Bucureşti a pierdut la limită, 28-29, prima rundă, iar apoi a câştigat categoric repriza secundă, 30-27. În următoarele două reprize, victoriile au fost împărţite, cu scoruri la limită, 29-28 pentru francez, în repriza trei, şi 29-28 pentru Bogdan, în repriza a patra. Astfel, după patru runde, scorul era de 115-113 pentru pugilistul devean. În ultimele două reprize, arbitrii au văzut altfel, iar francezul s-a impus cu 30-27, de fiecare dată, având 10-9 pe repriză în viziunea tuturor. Ciudat este că la însumarea punctajelor pe fiecare arbitru judecător, scorul a fost egal (57-57) în viziunea arbitrilor A şi C (Stefan Nordin din Suedia şi Evangelos Bougioukas din Grecia), şi a indicat avantaj de patru puncte (59-55) pentru francez în opinia judecătorului B (slovacul Rene Just). Şi mai suspect e faptul că în viziunea arbitrilor suedez şi grec fiecare boxer a câştigat câte trei runde, în vreme ce pentru slovac scorul pe runde a fost cinci la unu pentru francez. Iată pentru edificare cum au punctat arbitrii pe cele şase reprize, în duelul Tavares-Juratoni: JA – 10:9, 9:10,  9:10, 9:10, 10:9, 10:9 (total 57:57); JB – 10:9, 9:10, 10:9, 10:9, 10:9, 10:9 (59:55); JC – 9:10, 9:10, 10:9, 9:10, 10:9, 10:9 (total 57:57). Bogdan era considerat favorit al întâlnirii, întrucât îl învinsese deja pe pugilistul francez în turul doi al circuitului APB, într-un meci disputat în 21 noiembrie 2014.

Finiş pe locul cinci
Învingătorul acestui duel s-a clasat pe locul trei în ierarhia AIBA Pro Boxing pe anul 2014, iar învinsul ocupă locul cinci. După patru etape în acest circuit, Bogdan Juratoni are două victorii (cu kenyanul Otieno Abaka, de pe locul şapte şi francezul Michel Tavares) şi două înfrângeri (cu ucrainianul Dmytro Mytrofanov, în primul tur şi Michel Tavares, în finala mică).
Titlul de campion al categoriei i-a revenit lui Adem Kilicci (Turcia) care s-a impus cu 3-0 (80:72, 78:74, 79:73) în faţa lui Artem Chebotarev (Rusia), în finala mare disputată pe durata a opt reprize. Conform regulamentului, Bogdan Juratoni se poate califica direct la Jocurile Olimpice „Rio 2016”, prin participarea în circuitul APB, dacă se va clasa între primii şase dintre pugiliştii de la categoria 75 kg, în clasamentul pe sezonul 2015-2016 care se va stabili după alte patru tururi.