Categories: ActualitateFlash

În 2025, în județ, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a plătit concedii medicale de 19 milioane de euro

Statul român a economisit aproximativ 1,5 miliarde de lei pe an, a declarat mi­nistrul Sănătății, Alexandru Rogobete, du­pă stoparea concediilor medicale fictive.

Înainte de sărbători
Fenomenul atinsese proporții uriașe, cu zeci de milioane de zile de concediu medical acordate fără acoperire reală, a explicat ministrul: „Se vedea foarte clar că începând de joi numărul de concedii medicale creștea semnificativ. Apoi luni scădea din nou. Apoi creștea înainte de sărbătorile legale, înainte de Ziua copilului, înainte de Sfânta Maria, când existau acele peak-uri, acele creșteri care nu respectau acel trend considerat nor­mal”. Ministrul Rogobete a subliniat că aceste practici afectau și pacienții real bol­navi: „Ei (pacienții fictivi – n.r.) iau de la gura bolnavului din spital – care are nevoie de tratamente, diagnostic, medicamente – ca să plătim concediile medicale inventate ale unora”.
În medie, între iulie și decembrie, statul a economisit 120 de milioane de lei pe lună doar din concediile medicale fictive, ceea ce înseamnă aproape 1,5 miliarde de lei pe an. „Cu banii economisiți, am reușit să in­tro­ducem 41 de medicamente noi în lista de com­pensate, medicamente care au aștep­tat până la doi ani și jumătate pentru a ajunge la pacienți”, a adăugat ministrul.
Ministrul a explicat că vor exista și ex­cepții: pacienții cronici sau cu cancer.
„Ce am discutat ar fi ca acele concedii medicale repetitive pentru același cod de boală – de exemplu pentru radioterapie, pentru pacienții oncologici – să introducem câteva excepții pentru codurile de boală și pentru acele situații unde lucrurile sunt evidente”, a declarat acesta.
60.000 de certificate medicale
În județul nostru, realitatea privind con­ce­diile medicale este la fel de cruntă ca peste tot în țară.
Potrivit celor declarate de Adrian David (foto), directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Hunedoara, în 2025 s-a plătit aproape 94 de milioane de lei pentru concediile medicale ale an­ga­ja­ților din județ. Adică aproape
19 milioane de euro într-un an. O sumă imensă. În 2025, au fost în­re­gis­trate aproape 60.000 de cer­ti­fi­cate medi­cale la CJAS Hu­ne­doara. (S.P.)

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

Când dragostea și onoarea merg mână în mână

Cu mare bucurie împărtășim un moment special din viața colegului nostru, Vlad, un tânăr polițist…

7 ore ago

Tânăr reținut după ce a furat telefonul folosit la monitorizarea electronică a unui agresor

Polițiștii s-au sesizat din oficiu, în urma unei alerte generate de dispeceratul de monitorizare electronică,…

13 ore ago

Pompierii din Petroșani, Lupeni și Vulcan intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu puternic…

o zi ago

Măsuri dispuse de polițiști într-un caz de amenințare în contextul violenței domestice, în comuna Râu de Mori

La data de 06 februarie 2026, în jurul orei 17:35, polițiștii din cadrul Poliției Orașului…

2 zile ago

Orăștie. Prinși în flagrant de polițiști în timp ce forțau un easybox pentru a sustrage colete

Polițiștii hunedoreni au intervenit prompt și au prins în flagrant două persoane bănuite de comiterea…

2 zile ago

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vorbesc gurile rele că doi amici s-au cer­tat, după ce unul dintre ei nu i-a…

3 zile ago