Hunedoreni, pe podium la Cupa Mondială

Bianca Maria Becze (foto) şi Mihăiţă Cimpoi, legitimaţi la CSS Petroşani şi componenţi ai lotului naţional al României, au obţinut două medalii de bronz la concursul de Cupă Mondială la gimnastică aerobică, desfăşurat în weekend la Liberec (Cehia). Bianca Becze (20,500 p.) s-a clasat pe locul trei în competiţia de la individual feminin, fiind devansată de campioana europeană Corina Constantin. care s-a impus cu 20,950 şi de franţuzoaica Aurelie Joly (20,800 p.). Mihăiţă Cimpoi (20,300 p.) a ocupat locul trei la individual masculin, probă în care victoria i-a revenit francezului Benjamin Gravel (21,250 p). În finala de la trio, victoria a revenit românilor Marius Petruşe, Lucian Frăţiloiu şi Marius Gavriloaie, cu 20,000 puncte, în faţa reprezentantelor ţării gazdă, cu 19,257 p. La junioare, Alina Radu s-a impus clar, cu 19,350 p., fiind urmată în clasament de rusoaicele Anastasia Boikova (18,650 p.) şi Ekaterina Zagorskaia (18,250 p). Ultima etapă a Cupei Mondiale de gimnastică aerobică va avea loc la Kufstein (Austria), în perioada 27-28 octombrie.