Hopul „moldav”, trecut cu goluri din Moldova

Autobergamo Deva şi-a consolidat poziţia de lideră a Ligii I la futsal, învingând, acasă, o altă pretendentă la primele locuri, graţie unei „duble” reuşite de jucătorul din Republica Moldova, Cristian Obada. Campionii au dispus cu 5-3 (2-2) de revelaţia sezonului United Galaţi, ocupanta locului trei, şi au „securizat” succesul obţinut în deplasare, etapa trecută, cu marea rivală FK Odorheiu Secuiesc. Partida cu formaţia de la Dunăre a fost una extrem de dificilă, United confirmând la Deva că este una dintre echipele de top ale întrecerii interne.
Au rezistat doar o repriză11 x 3 futsal
Cu mai mulţi jucători de top în lot şi cu o experienţă superioară, Autobergamo a fost „vioara întâi” a partidei, iar United s-a zbătut să opună o rezistenţă cât mai consistentă. Campionii au condus cu 1-0 şi 2-1 prin golurile semnate de Cristi Matei (5) şi Lupu (11), iar gălăţenii au replicat de fiecare dată şi au egalat prin Ivan (9) şi Cojoc (15). Ritmul impus de deveni după pauză s-a dovedit însă sufocant pentru adversari, iar Autobergamo a reuşit să se desprindă în învingătoare. Robert Matei a marcat golul de 3-2 în minutul 23, în urma unei acţiuni lucrate de Ignat, iar apoi, internaţionalul din Republica Moldova, Cristian Obadă, a marcat superb în minutul 28, şi a adus pentru prima dată avantaj de două goluri pentru Autobergamo. United a mai răspuns o dată prin golul lui Tudose, însă acelaşi Obadă a stabilit scorul la 5-3, printr-un gol marcat în minutul 38. Autobergamo acumulează astfel 40 de puncte şi se menţine pe primul loc la trei puncte distanţă de FK Odorheiu Secuiesc. În etapa următoare, programată în 22 februarie, Autobergamo Deva va juca, în deplasare cu C.S. KSE Târgu Secuiesc. (C. Marinuţ)