Heian Deva, în top la karate

Sportivii de la clubul devean, antrenaţi de sensei Marius Biji, au obţinut 19 medalii la competiţiile la care au participat la finalul săptămânii trecute. Devenii au urcat de opt ori pe podium la întrecerea internaţională interstiluri Memorialul „Peter Şandor” şi au cucerit 11 trofee la „Open-ul Timişoarei”.

Performanţă şi suflet, la Salonta

Şase dintre karatiştii de la clubul Heian Deva au onorat invitaţia de a participa la concursul memorial interstiluri de la Salonta, în semn de omagiu pentru antrenorul şi omul deosebit care a fost Peter Şandor. „Pepe a fost un prieten special al meu şi al clubului Heian Deva. El şi-a pierdut viaţa într-un accident de maşină, în zona Brad, în timp ce venea spre Deva, pentru a participa la un eveniment organizat de Clubul Heian. De atunci, indiferent de ce alte competiţii sunt în program, întotdeauna venim şi la Salonta, pentru că avem o datorie de suflet faţă de clubul lui Pepe”, a spus sensei Marius Biji, antrenor la clubul Heian Deva. Sportivii deveni nu au făcut simplu act de prezenţă la Salonta, ci au fost printre cei mai buni din competiţie. Ca de obicei, cel mai bine a concurat campioana europeană Andra Daniliuc (foto), care s-a clasat pe primul loc, atât la kata (luptă cu un partener imaginar), cât şi la kumite (luptă cu un partener real). Două prezenţe pe podium şi, implicit, medalii în ambele probe (kata şi kumite) au mai reuşit Victor Kuraba şi Denisa Pădurean, în vreme ce vicecampioana europeană Sabrina Groza şi Noemi Gîga Todea au fost pe podium numai la kata. Cupa Memorială „Peter Şandor” a fost organizată de Federaţia Română de Karate şi Arte Marţiale Asociate şi a aliniat la start peste 300 de sportivi din România, Italia, Serbia şi Ungaria.

Concurs bun, la Timişoara

Alţi opt reprezentanţi ai clubului Heian Deva au participat la „Open-ul Timişoarei”, competiţie organizată de Federaţia Română de Karate, departamentul „Eur&Ka”. Şi în Banat, unde la start au fost tot cam 300 de sportivi, devenii au reuşit performanţe valoroase, dovadă că aproape toţi cei prezenţi au urcat pe podium, aducând clubului 11 medalii. „Cele mai valoroase rezultate le-a obţinut seniorul Darius Olar, prezent pe podium şi la kata şi la kumite. Darius Olar, Mihai Sîrb, Iulian Lupu şi Attila Szocs, toţi medaliaţi la Timişoara, fac parte din secţia de la Veţel a Clubului Heian, a cărei activitate este sprijinită de Primăria Veţel”, a precizat Marius Biji.

Rezultate tehnice

Opt medalii la Cupa Memorială „Peter Şandor”:

Andra Daniliuc (15-16 ani) – locul I kata şi locul I kumite; Victor Kutaba (8-9 ani) – locul I kata şi locul III Kumite; Denisa Pădurean (8-9 ani) – locul I kata şi locul III Kumite; Sabrina Groza (15-16 ani) – locul II kata; Noemi Gîga Todea (11-12 ani) – locul II kata;

11 medalii la „Open Timişoara” Eur&Ka:

Robert Ghena (11-12 ani) – locul II kata; Adrian Gabor (11-12 ani) – locul II kata; Alexia Chifor (8-9 ani) – locul II kata şi locul II kumite; Darius Olar (seniori) – locul III kata şi locul I kata echipe; Mihai Sîrb (15-16 ani) – locul II kata; Iulian Lupu (15-16 ani) – locul III kata, locul III kumite, locul II kata echipe; Attila Szocs (senior) – locul III kata.