Categories: Gura lumii

Gura lumii, 21.03.2016

Încercări disperate ale unui secund pentru a prelua comanda unei instituţii din sudul judeţului, instituţie abilitată cu aplicarea legii. Gurile rele spun că omul s-a săturat să fie a doua roată la căruţă şi vrea postul de şef peste toţi purtătorii de chipiuri din capitala lămpaşelor. Aşa că a trecut la subminarea autorităţii superiorului şi pentru a-şi duce planul la bun sfârşit, a bătut palma cu mai mulţi politicieni. Le va asigura spatele, sau mai bine spus, dosarele, mai ales că noii protectori au destule afaceri necurate. Tot cârcotaşii  mai spun că zilele trecute, mai mulţi angajaţi s-au trezit somaţi de adjunct, că ori întorc armele, ori vor avea de furcă cu el. Aceştia au obligaţia de a inventa fapte comise de superior, să-l pună într-o postură proastă, astfel ca în scurt timp să-şi piardă locul. Oamenii şi-au dat seama că minciuna are picioare scurte şi au refuzat să inventeze, pentru că la final tot ei vor plăti nota.

O schimbare majoră de conducere la o formaţiune cu trei roze este anunţată înainte de testul electoral din vară, iar actualul şef va fi dat afară şi din organizaţie, nu doar din biroul de preşedinte. Omul nu s-a remarcat cu nimic până acum, însă acest lucru n-ar fi un motiv de mazilire. Problema este că a bătut palma la fiecare scrutin cu contracandidaţii şi şi-a asigurat afaceri cu aceştia din care a câştigat o adevărată avere. Cum totul s-a dus în buzunarul propriu, membrii nu-l mai vor după ce au aflat că şi la aceste alegeri va fi promovat un necunoscut, unul care să nu aibă nici o şansă de câştig în faţa actualului edil din capitala lămpaşelor. Tot cârcotaşii mai spun că locul preşedintelui va fi luat, după schimbare, de un inginer care lucrează pe la o firmă de gaze.

Mesagerul Hunedorean

Share
Published by
Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

RAZIE DE AMPLOARE ÎN MUNICIPIUL HUNEDOARA: ZECI DE AUTOTURISME VERIFICATE ȘI SACȚIUNI CONTRAVENȚIONALE APLICATE

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Hunedoara au desfășurat, în cursul nopții trecute, o acțiune de…

o zi ago

Jandarmii hunedoreni au contribuit la recuperarea și restituirea unui portofel pierdut în municipiul Deva.

În timpul executării misiunilor de menținere a ordinii și siguranței publice în zona Pieței Unirii,…

2 zile ago

BĂRBAT REȚINUT PENTRU 24 DE ORE DE POLIȚIȘTII DIN PETRILA, BĂNUIT DE TULBURAREA ORDINII ȘI LINIȘTII PUBLICE ȘI PORTUL SAU FOLOSIREA FĂRĂ DREPT DE OBIECTE PERICULOASE

Polițiștii din Petrila au intervenit cu promtitudine într-un caz de tulburarea ordinii și liniștii publice…

2 zile ago

Bulina albă

Florin Alba, primarul comunei Băcia Pentru multiplele proiecte investiționale câștigate din fonduri nerambursabile.  

3 zile ago

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vorbesc cârcotașii că o funcționară de la poa­lele Cetății are o schemă extrem de in­genioasă…

3 zile ago