Categories: Gura lumii

Gura lumii, 12.10.2011

O femeie cu mari aspiraţii politice vrea cu tot dinadinsul să demonstreze că poţi să fii gospodină, chiar dacă îşi doreşti o carieră politică şi nu pierde nici o ocazie să demonstreze acest lucru. Cel mai mult, aceasta se pricepe la copt, şi nu neapărat planuri împotriva adversarilor – deşi şi la acest capitol stă bine – dar şi plăcinte după o reţetă tradiţională. Şi-a demonstrat deja aptitudinile în bucătărie în localitatea natală, dar parcă e prea puţin. Aşa că politiciana noastră a trecut la „next level” şi a ţintit un oraş apropiat, ceva mai mare, unde se va desfăşura un târg de produse tradiţionale. Femeia şi-a suflecat mânecile, şi-a cumpărat un şorţ nou şi o mare cantitate de cartofi, din care să facă plăcinta cu care să-i facă praf pe toţi cei veniţi la târgul respectiv.

Un fost mare om de afaceri, dar care vrea să păstreze aparenţele, deşi afacerea sa de acum şchioapătă bine, a decis să-şi arate mărinimia faţă de angajaţi. Nici vorbă să le crească salariile, deşi acestea sunt mici de tot, şi se iau când dă Dumnezeu. Nici cu prime nu s-au ales oamenii, chiar dacă lucrează zi de vară până-n seară, cum spune povestea. Omul nostru a decis să le astâmpere foamea angajaţilor cu câte un covrig. Oamenii şi-au făcut cruce când au văzut ce a făcut patronul lor şi au început să facă deja glume că mai mare era gaura, decât aluatul.

MesagerulHunedorean

Share
Published by
MesagerulHunedorean

Recent Posts

Pompierii Detașamentului Deva au intervenit, în această seară, pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism aflat pe DN 7, între Deva și Simeria

La sosirea echipajului de stingere, autovehiculul se afla parțial pe partea carosabilă, dar nu exista…

6 ore ago

Top 4 lucruri de știut despre plata taxelor la pariuri

Industria pariurilor sportive reprezintă una dintre cele mai importante surse de venit pentru bugetul de…

9 ore ago

Bulina albă

Jenica Stanci - jurist de profesie Pentru că a fost aleasă pentru postul de viceprimar…

9 ore ago

Bulina neagră

Lucian V., din Lupeni Pentru că a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de înșelăciune.

9 ore ago

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Cer oamenilor să strân­gă cureaua, să a­chite dări astronomice iar ei încasează cu ze­ce mâini.…

9 ore ago

Secțiunea Margina-Holdea, din Autostrada Lugoj-Deva, gata în acest an

Secţiunea Margina - Holdea de pe auto­strada Lugoj - Deva (A1) a atins un stadiu…

9 ore ago