Golgeteri anihilaţi

Cei mai eficienţi marcatori din play-off-ul Diviziei B, Remus Marta şi Adrian Balşa, de la Full GSM, au fost anihilaţi de tactica înţeleaptă a celor de la Avis III, iar „puii de fotbalişti” au câştigat cu 2-1, derby-ul etapei de sâmbătă a Campionatului Municipal de Fotbal Amatori.

Ratări şi nervi, contra eficienţă şi organizare

Full GSM, echipa cu cel mai bun atac şi cu cei mai prolifici marcatori din play-off-ul Diviziei B, s-a împiedicat de Avis III, formaţia cu una dintre cele mai solide defensive, şi riscă să rateze promovarea în Divizia A. Remus Marta (29 de goluri) şi Adrian Balşa (25 de goluri) au avut o căruţă de ocazii, însă au reuşit să marcheze o singură dată. În plus, Full GSM a păcătuit şi în plan psihologic, dovadă că Viorel Chiba a fost eliminat în minutul 21, pentru un gest nesportiv şi şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică pentru cinci minute. Unicul gol al celor de la Full GSM a venit în penultimul minut de joc, la scorul de 2-0 pentru Avis III, dintr-un penalty, scos de Balşa şi transformat de Marta. Până la acel moment, organizarea şi contraatacurile celor de la Avis III, puse la cale de fostul jucător al Mureşului Raul Lintaru şi de Alin Petraş (Ticeru), au adus două goluri avantaj „puilor de fotbalişti”. Ştefan Stoica a deschis scorul în minutul 15, iar Norbert Lay a dat lovitura decisivă, pe contraatac, în minutul 40.