Gladiatori adevăraţi

Toţi cei cinci luptători de la „Gladiator’s Gym” Deva, participanţi la Cupa României la kick box, desfăşurată la finalul săptămânii, la Băile Herculane, au urcat pe podium. Doi dintre sportivii antrenaţi de Claudiu Florescu au câştigat prin K.O. iar ceilalţi trei s-au impus prin victorii la puncte.
Devenii au luptat asemeni legendarului Hercule şi au obţinut victorii pe linie, astfel că au încheiat cu capul sus anul competiţional 2012. Vedetele echipei la acest turneu au fost Andrei Nicoruţ (categoria 60 de kilograme) şi Răzvan Hengheş (categoria 65 de kilograme), întrucât ei şi-au trimis adversarii la podea, câştigând prin K.O. Nicoruţ a încheiat conturile cu adversarul său în repriza întâi, iar Hengheş a triumfat în repriza secundă. Victorii fără drept de apel au mai obţinut Daniel Brădişteanu (13 ani, categoria 45 kilograme), Mădălin Varga (categoria 60 kilograme) şi Alin Gavrilaş, câştigătorul „piramidei” de la 65 de kilograme. „A fost ultima din acest an şi suntem mândri de victoriile noastre. Succesele de la Herculane completează şirul de performanţe obţinute la celelalte 10 concursuri la care am participat în anul 2012. Ne dorim ca anul viitor să fim şi mai buni şi să obţinem rezultate mai valoroase”, a spus antrenorul de la „Gladiator’s Gym”, Claudiu Florescu. Competiţia de la Herculane a aliniat la start 86 de sportivi de la 25 de cluburi din ţară. (C. Marinuţ)