Gimnastică. Aur pentru echipa de junioare a României la Maribor

Nicolae Gavrea

Andreea Preda, Iulia Trestianu, Shakira Cantaragiu şi Ana Maria Turcu, toate componente ale programului „Ţară, ţară, vrem campioane!“, născute în 2006, au acumulat 140.900 de puncte, impunându-se astfel în faţa Croaţiei şi Slovaciei la concursul internaţional Memorialul Salamunov, desfăşurat la Maribor, în Slovenia.

Gimnasta Andreea Preda a ocupat locul 4 la individual compus, cu un total de 46.500 de puncte, în timp ce Iulia Trestianu a fost pe locul 5 (46.450 puncte), iar Shakira Cantaragiu şi Ana Maria Turcu la egalitate, pe 8, cu 45.500 de puncte. În finalele pe aparate, Ana Maria Turcu s-a clasat pe locul I la sol, urmată de Iulia Trestianu, iar la bârnă prima a fost Iulia Trestianu, urmată de Ana Maria Turcu. Andreea Preda s-a impus la sărituri, ea fiind urmată de către Ana Maria Turcu.
La categoria junioare mici, toate cele trei gimnaste care au reprezentat România s-au situat pe podiumul de concurs la individual, după cum urmează: Roberta Radu locul I, cu un total de 48.150 de puncte, ea fiind urmată de Alexandra Panait, cu 46.900 de puncte şi Luana Şerbănescu – 46.800 de puncte. Ana Lala s-a clasat pe locul VI, iar Adina Crişan pe locul IX. Alături de sportive au fost la competiţia de la Maribor antrenorii Gina Gogean-Groza, Cătălin Meran şi Ciprian Creţu, iar Silvia Stroescu şi Lenuţa Hrişcă au participat la Maribor în calitate de arbitre.