Georgiana Timu- locul I la concursul internaţional de la Piteşti

Sâmbătă, 11 mai 2019, pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Piteşti a avut loc un puternic concurs atletic internaţional de juniori, cu participarea sportivilor din Cipru, Israel, România, Ucraina şi Belarus.

Confruntarea a început cu proba de 110 m garduri masculin, şi s-a încheiat cu întrecerea de ştafetă mixt 4×400 m. La finalul probelor, România s-a clasat pe locul 2, cu 91 de puncte. Pe poziţia întâi a terminat Ucraina, cu 117 puncte, iar pe trei s-a situat Cipru, cu 87 de puncte.
În cadrul competiţiei s-a remarcat şi junioară din Deva, Georgiana Timu, care a reuşit o săritură de 5,94 m la proba de lungime, reuşind să câştige concursul. (N. Gavrea)