Fotbal, Liga a III-a. CS Hunedoara, victorie de moral cu CSM Lugoj

Etapa disputată la finalul săptămânii a adus clarificări în ceea ce priveşte zona retrogradabilă a clasamentului seriei. Echipa CS Hunedoara a avut un meci tensionat pe teren propriu, în compania unei formaţii retrogradată, dar care nu a renunţat la a încurca, pe unde se poate, calculele vecinelor de clasament.

Prima acţiune de atac a partidei a adus şi primul gol, după nici patru minute, în favoarea oaspeţilor. Gazdele s-au aflat sub presiune, Kocsis a ratat egalarea în min.7, când a reluat cu o lovitură de cap de la opt metri peste transversală la un corner bătut de Herci, dar acelaşi Kocsis a înscris în min. 16, când a speculat gafa lui Iovicin, care a scăpat mingea la centrarea lui Iacob, şi a împins mingea în poarta goală. Oaspeţii nu au renunţat la joc şi au avut câteva ocazii, dar nefinalizate. Deci, 1-1 la pauză.
Imediat după reluare gazdele au trecut în avantaj: Vasinc a combinat cu Iacob şi a centrat în careul mic, de unde Kocsis a înscris simplu cu capul, pentru 2-1. Din acest moment hunedorenii au jucat tot mai sigur şi au înregistrat mai multe ocazii, pe care însă le-au ratat. Totuşi gazdele s-au desprina la 3-1 în min. 71, când Tecsi a fost faultat clar din spate în careu şi tot el a executat cu siguranţă penaltiul. Acelaşi Tecsi a majorat avantajul hunedorean în min. 78, după ce a interceptat un balon, a plecat pe contraatac, a driblat portarul şi a înscris în poarta goală. Apoi în min.84 Daniel Creciunesc a reluat nemarcat din mijlocul careului centrarea lui Lehel şi a făcut 5 – 1 pentru hunedoreni. Portarul gazdelor Apostol, a apărat în prelungirile partidei, un penalti executat de Kiala, la un fault în careu asupra lui Salim, respingând în corner. Victorie meritată şi muncită a echipei pregătite de Raul Spătaru care aşteaptă liniştită acum jocul cu LPS Cetate Deva.
Antrenorul hunedorean a declarat după meci : „Ca de obicei, am avut parte de un meci tensionat. Am început foarte slab, practic de la 0 – 1, ne-am grăbit pe faza ofensivă. Treptat însă am reuşit să intrăm în joc. Miza şi presiunea sub care am evoluat şi-au spus cuvântul. La pauză, la vestiar, am mai reglat unele lucruri şi repriza a doua am dominat-o cu autoritate. Ce să mai zic, suntem bucuroşi că datorită acestei victorii ne-am asigurat matematic prezenţa în Liga a treia şi pentru sezonul viitor.”
CS Hunedoara: Apostol – Cr. Creciunesc (79 Ciucurescu), Ionică, Dulap, Tatulea – Iacob (54 Marinca), D. Creciunesc, Herci, R. Cristian (47 Tecsi) – Vasinc, Kocsis (71 Lehel), antrenor – Raul Spătaru.