Fotbal, Liga a III-a: CS Hunedoara învinge la Ocna Mureş

Hunedorenii, încă marcaţi după acel meci pierdut incredibil cu 2 – 5 în etapa trecută de pe teren propriu cu Naţional Sebiş, au făcut deplasarea la ultima clasată cu sarcina precisă de a recupera punctele pierdute. Ocazie de care au profitat în meciul de sâmbătă de la Ocna Mureş, ultima clasată în seria a patra şi unde echipa hunedoreană s-au impus cu 2 – 1, după ce la pauză scorul era egal, 1 – 1.

Scorul a fost deschis de către Tecsi în minutul 34, din lovitură liberă de la peste 25 de metri lateral dreapta. Dar, după trei minute, gazdele au egalat prin Drăgan, care a scăpat singur pe contraatac şi a trimis în stânga lui Cobliş. Golul victoriei a fost reuşit de Marcu, în penultimul minut al timpului regulamentar, la o centrare a lui Tecsi respinsă de portar, tânărul atacant hunedorean, intrat la pauză, reluând din careul mic în poarta gazdelor.
„Meci greu, greu, greu. Asta şi prin prisma faptului că noi am pierdut acasă aşa cum am pierdut cu Sebişul, iar adversarii veneau după primul lor punct obţinut, egalul de la Lugoj, cu antrenor nou şi cu un alt moral. Totuşi, noi trebuia să ne facem meciul mai uşor, însă din nou am luat gol pe o greşeală de-a noastră. Golul lui Marcu din minutul 89 ne-a adus cele trei puncte, au mai fost şi şase minute de prelungiri, dar am câştigat şi asta e cel mai important. Pornim cu un moral bun la meciul din etapa viitoare, când primim vizita liderului Şoimii Lipova. Le-am spus băieţilor că trebuie să avem o altă faţă decât la meciul cu Sebişul, avem o datorie faţă de public, pentru ca oamenii să plece mulţumiţi de la stadion şi să ne aplaude la sfârşit”, a declarat Mircea Alic, antrenorul principal al hunedorenilor.
CS Hunedoara: Cobliş – Iacob, D. Creciunesc, Ionică, Doboş (71 Cr. Creciunesc) – Bloj, Herci (79 Scânteie), Al. Dan, Marinca (46 Marcu), Kocsis, Tecsi (88 Ionicescu). Antrenori- Mircea Alic, Raul Spătaru.