Fotbal, Liga a III-a: CS Hunedoara câştigă în deplasare

După victoria din etapa trecută de pe teren propriu cu Şoimii Lipova, CS Hunedoara a reuşit să obţină cele trei puncte şi în deplasarea de la Dumbrăviţa, într-un joc care s-a dovedit a fi foarte dificil.
Oaspeţii au avut şi o şansă în plus, deoarece au evoluat încă de la mijlocul primei reprize cu un jucător în plus în teren, deoarece Silaghi, de la formaţia din Dumbrăviţa, a fost eliminat pentru lovirea fără balon a lui Doboş.

Hunedorenii au înscris în ultimul minut al primei reprize, în urma unei acţiuni de atac rapid a lui Tecsi, acesta a şutat la poartă şi mingea a ricoşat dintr-un fundaş la Kocsis, care a înscris pe lângă portar.
La golul secund înscris de jucătorii din Hunedoara rolurile s-au inversat, cel care a şutat din careul de 16 metri a fost Kocsis, portarul Miklos a respins până la Tecsi şi acesta a reluat pentru 2 – 0. În cel de-al doilea minut de prelungiri, Telescu a readus o rază de speranţă în tabăra gazdelor, fructificând cu o lovitură de cap o minge trimisă în careul hunedorean.
Imediat însă diferenţa a fost refăcută de un contraatac rapid purtat pe traseul Marica – Iacob – Scânteie, finalizat de ultimul.
„A fost un meci reuşit, din punctul meu de vedere. Îmi felicit jucătorii pentru că au crezut că pot lua puncte de la echipa de pe locul doi, asta după ce au învins în etapa precedentă liderul. A fost un joc de mare luptă, tacticizat, din care noi am ieşit în cele din urmă învingători. Acum ne gândim deja la partida cu Industria Galda de Jos, de sâmbătă, de pe teren propriu”, a declarat imediat după succesul cu Dumbrăviţa Mircea Alic jr., antrenorul principal al hunedorenilor.
HUNEDOARA: Cobliş – Iacob, D. Creciunesc, Ionică, Doboş – Bloj (75 Cr. Creciunesc), Al. Dan, Herci (82 Ciucurescu), Marinca – Kocsis (88 Obreja), Tecsi (80 Scânteie). Antrenori Mircea Alic şi Raul Spătaru.