Fotbal, Liga a III-a: CNS Cetate Deva, la prima victorie categorică

La finalul săptămânii trecute s-au desfăşurat meciurile contând pentru etapa a XXVI-a din seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal. Liderul clasamentului din serie, ACS Şirineasa, a stat, în timp ce CNS Cetate Deva a jucat.
Devenii au întâlnit pe teren propriu, ultima clasată, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, care a acumulat o serie de penalizări din partea FR Fotbal (-14 puncte) şi s-a prezentat ca o formaţie fără un stil propriu de joc, dar cu mulţi jucători de culoare sau de altă naţionalitate. În aceste condiţii, CNS Cetate Deva a tratat jocul cu multă seriozitate şi în mod firesc, a obţinut o victorie categorică, la 10 goluri diferenţă, chiar dacă la pauză nu părea să se întrezărească acest lucru.
Echipa de lângă Cetate a debutat cu o serie de acţiuni la poarta oaspeţilor, acţiuni create de Lupu, Kelemen, Bedea şi Robert Cristian, iar prima mare ocazie am înregistrat-o în minutul 14, când Tătaru a reluat cu capul la cornerul executat de Voineag, iar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Costoaie. Primul gol l-am înregistrat în minutul 17, când Lupu a pătruns în careul pe partea stângă, a reuşit să trimită pe lângă portar la colţul lung. Portarul timişorean Costoaie a mai scos o dată balonul din plasă în min. 27 la golul lui Bedea, bine servit de Lupu şi apoi la un nou gol al gazdelor din min. 34, autor Moţ, care a reluat din apropiere mingea respinsă de portar la şutul lui Bedea, ducând scorul la 3-0, rezultat cu care s-a încheiat prima repriză.
După pauză, gazdele par hotărâte să facă spectacol şi în chiar primul minut de la reluare o lovitură liberă executată de Cristian l-a găsit pe Doboş în apropierea careului mic, iar acesta a reluat cu capul în plasă pentru 4-0. Două minute mai târziu însă, pe fondul unei explicabile lipse de concentrare, Tătaru trimite complet greşit o minge spre Apostol, iar Miculete interceptează şi înscrie în poarta goală punctul de onoare al oaspeţilor. David, intrat la pauză, şi-a arătat din nou stofa de golgheter. În min. 51 a marcat pentru 5-1, după o preluare superbă la pasa pe contraatac a lui Bedea şi tot el a mai şutat în două rânduri în portar, după care acelaşi David a finalizat în minutul 61 centrarea lui Cornea cu un şut plasat.
Va fi 7-1, autor fiind din nou David, care a reuşit hat-trick-ul după o pătrundere pe dreapta şi un rist exterior de fineţe la colţul lung cu 20 de minute înainte de final. Edi Cornea, fiul antrenorului devean Sorin Cornea, a punctat de două ori într-un interval de un minut. Mai întâi a punctat din apropierea porţii, în minutul 75, dintr-o pasă a lui Cristian şi o recentrare a lui David, şi apoi, un minut mai târziu, a înscris cu un voleu superb la o pasă a lui Moţ. Arbitrul de centru i-a anulat un gol lui Cornea pentru ofsaid, la o combinaţie lucrată de Moţ, Bărculeţ şi David.
Cel care a stabilit scorul final a fost căpitanul de la Cetate Deva, Robert Cristian, printr-o „dublă”. Acesta a înscris mai întâi în minutul 81, după o pasă venită pe traseul Bărculeţ – David, iar apoi a stabilit scorul final, de 11-1, în min. 89, când a scăpat singur pe contraatac şi a pus punct unui meci fără istoric.
După această victorie, CNS Cetate Deva a rămas tot pe poziţia a noua, cu 31 de puncte, la doar două „lungimi” de locul al şaselea, noul obiectiv trasat de antrenorul Sorin Cornea.

CSN Cetate Deva: Apostol – Kelemen, Tătaru, Coteţ, Cornea – R. Cristian, Moţ – Voineag (46 David), Bedea (68 Bărculeţ), Doboş (62 Boldea) – Lupu (75 V. Bogdan). Antrenor Sorin Cornea.