Florentina Marincu-Iuşco, medaliată cu bronz la Universiadă

Prima medalie pentru atletismul românesc la Jocurile Mondiale Universitare de la Napoli 2019 a fost adusă marţi seara, de Florentina Marincu-Iuşco. Sportiva de la CNS Cetate Deva a cucerit medalia de bronz în proba de săritura în lungime, cu rezultatul de 6,55 m.

Florentina a sărit în cadrul finalei chiar mai mult, 6,80 m, dar oficialii nu i-au validat încercarea, în ciuda contestaţiei depuse şi judecate preţ de 20 de minute.
Astfel, românca a terminat proba pe locul al treilea şi a cucerit medalia de bronz, depăşită fiind de Maryna Bekh-Romanchuk (Ucraina) – 6,84 m şi de Evelise Tavares Da Veiga (Portugalia) – 6,61 m. În finala competiţiei de la Napoli au concurat 12 sportive.
Florentina Marincu-Iuşco este legitimată la CNS Cetate Deva, acolo unde lucrează cu tehnicianul Nicolae Alexe.
Pentru România, bronzul cucerit de Florentina Marincu-Iuşco este cea de-a treia medalie la această ediţie a Jocurilor Mondiale Universitare de la Napoli 2019, după cele două medalii de bronz cucerite la scrimă la Răzvan Ursachi (sabie) şi Mălina Călugăreanu (floretă).
Foarte important este că Florentina Marincu a obţinut la începutul acestui sezon în aer liber baremurile de calificare pentru Campionatul Mondial de la Doha (Qatar) după ce a sărit 6,75 m la ediţia cu numărul 12 a „Memorialului Octavian şi Viorica Enescu” de la Râmnicu Vâlcea şi apoi pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (Japonia), când la ediţia a 64-a a Internaţionalelor de Atletism ale României de la Cluj, Florentina a sărit 6,87 m şi a devenit prima atletă din ţara noastră care va concura la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor.
Prezentă acum la Jocurile Mondiale Universitare, eleva antrenorului Nicolae Alexe şi-a continuat forma excelentă, s-a calificat din prima în finala probei de săritura în lungime şi a reuşit în final să cucerească o medalie de bronz care este foarte valoroasă.
Palmaresul internaţional de până acum al Florentinei Marincu-Iuşco arată astfel: bronz la Campionatele Europene indoor de seniori (lungime – 2015), campioană mondială de cadeţi (2013) la lungime şi triplusalt, locul 1 (lungime) şi 3 (triplusalt) la Campionatele Europene de juniori 1 şi acum medalie de bronz la Jocurile Mondiale Universitare.