Ultima Ora

FC Hunedoara a câştigat în deplasare, Jiul Petroşani, doar remiză acasă

FC Hunedoara a învins vineri, în deplasare pe Naţional Sebiş, cu 3-1, obţinând a treia victorie consecutivă în acest început de campionat şi prima pe terenul adversarei. Cu această victorie hunedorenii au acumulat nouă puncte şi se menţin pe primul loc în clasamentul seriei. După ce gazdele au deschis scorul prin Bozean, în minutul 9, hunedorenii au trecut la cârma jocului şi au egalat în minutul 40, prin Pepenar. În repriza a doua FC Hunedoara a luat conducerea, în urma unei lovituri de pedeapsă, transformată cu siguranţă de Făgărăşanu (min.60), iar în minutul 65 Pepenar a realizat dubla în acest meci, înscriind al treilea gol pentru hunedoreni.
Antrenorul hunedorenilor, Marius Opric, a folosit următorii jucători: Dragotă – Vîrtan (46 Dosan), Ambru?, Cuciula, B. Roiu, Găceanu (85 Bier), J. Vajda (cpt.), R. Cristian, Făgărăşanu – Pepenar (76 Zdrîncu), Suciu (68 Lintaru). În schimb, Jiul Petroşani n-a reuşit s-o învingă pe teren propriu pe Unirea Dej, meciul încheindu-se cu scorul de 1-1, golurile fiind marcate de Iftimie (min.58) şi R. Stan (Min.75).
Vom reveni cu mai multe informaţii despre aceste două meciuri în ediţia de luni a ziarului. (Mircea Crivăţ)