Echipa Arcaşii Devei s-a remarcat la Chişineu Criş

Localitatea arădeană Chişineu Criş a găzduit una dintre cele mai puternice competiţii naţionale de tir tradiţional cu arcul, derulată sub genericul Adventure 3 D Archery Indoor Challenge.

Competiţia organizată de Phoenix Archery Sport Club a reunit peste 120 de sportivi în ţară şi din Ungaria şi s-a desfăşurat la mai multe categorii: Arc Istoric, Arc Istoric Modern, Arcuri Tradiţionale şi Arcuri de Vânătoare.
Concurenţii de la Chişineu Criş au tras cu arcurile la 21 de ţinte animale 3D. Echipa Arcaşii Devei, pregătită de Eugen Stan, a ocupat la finalul competiţiei locul 1 la categoria copii sub 10 ani şi locul 7 la categoria Arc Istoric Modern din 21 de participanţi în cadrul acestei categorii.
Subliniem că în sezonul trecut, tânărul Bogdan Stan a fost declarat campion naţional la arc istoric şi a ocupat locul I la concursul 3 D arc istoric, iar Cristian Stan s-a clasat pe locul 3 la aceeaşi probă de arc istoric. Dintre sportivii clubului devean mai amintim aici pe Rebeca Juhos (campioană naţională la arc Horse BOW), Raluca Berceanu (locul 1 la Trofeul Carpaţilor), Noemi Fazakas (locul 1 Trofeul Carpaţilor), Raluca Juhos (locul 3 la campionatul naţional) Gabriel Berceanu şi Albert Fazakas.
Urmează ca în curând să se desfăşoare o etapă din cadrul Campionatului Naţional programată la Sebeş, care este şi etapa finală din cadrul Concursului Trofeul Carpaţilor.