Devenii, decisivi pentru naţionala de futsal în remiza cu Finlanda

Jucătorii echipei Autobergamo Deva au contribuit decisiv la dramatica remiză, scor 5-5 (1-2), „smulsă” de naţionala României în faţa Finlandei, la debutul în grupa preliminară pentru calificarea la Campionatul European. Florin Matei a marcat o „dublă”, Cristi Matei a punctat şi el o dată iar Petrişor Toniţa a scos faultul din care România a egalat în ultima secundă de joc.

Nordicii, în permanenţă la conducere
Cu Vlad Iancu, Florin Matei, Cristi Matei şi Paulo Ferreira în „cinciul” de bază, România a fost în permanenţă în căutarea egalării în faţa Finlandei, o echipă ce a crescut mult în valoare în ultimul timp. Jyrkiainen a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 6 iar Emil Răducu a egalat în minutul 12. Scorul primei părţi a fost 2-1 pentru Finlanda, după golul lui Tirkkonen din minutul 20. Imediat după pauză, oaspeţii s-au desprins la 3-1, prin reuşita lui Autio (21), dar Cristi Matei a readus speranţa, cu un şut năprasnic, în minutul 23. Din păcate, imediat după repunerea mingii în joc, Teittinen a făcut 4-2, moment în care Vlad Iancu a fost schimbat în poartă cu colegul său de la Aurobergamo, Petrişor Toniţa. Meciul părea jucat în minutul 31, când Autio a ridicat diferenţa la trei goluri, finlandezii speculând jocul fără portar al tricolorilor.

Inspiraţia lui Toniţa şi „sângele rece” a lui Matei au adus punctul
La acest scor, ceva s-a schimbat în jocul României iar Florin Matei a redus din diferenţă, transformând un penalti pentru un henţ al unui jucător finlandez. În ciuda atacurilor susţinute, România nu a putut învinge defensiva nordică dar, cu patru secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, Alpar Csoma a redus ecartul la un gol, însă şi aşa era destul de greu de crezut că se mai putea întâmpla ceva. Finlanda a reluat jocul cu o minge lungă iar Petrişor Toniţa a ieşit şi a fost lovit de căpitanul oaspete, Autio, Finlanda comiţând totodată a şasea greşeală de echipă. Florin Matei şi-a păstrat sângele rece şi a transformat lovitura de la 10 metri, aducând un punct nesperat României, care o menţine în cursa calificării. Tricolorii au jucat aseară, după închiderea ediţiei, cu Letonia iar marţi vor întâlni Portugalia în ultimul joc al grupei.