Deveanul Mircea Popa a cucerit trei medalii de aur la Campionatul European de Karate Tradiţional

În perioada 14-16 septembrie, o delegaţie de sportivi din România a participat la Campionatul European de Karate Tradiţional organizat la Belgrad.

Sportivul devean Mircea Popa (foto) a fost prezent la această competiţie şi a evoluat la cinci probe în cadrul categoriei old seniori (35-49 ani).
Mircea Popa (centură neagră 5 DAN) a câştigat patru medalii, din care trei de aur la kogo kumite, kumite individual şi la Kumite echipe şi o medalie de bronz la kata individual. De menţionat că seniorul din Deva, legitimat la CS Ronin este maestru emerit al sportului, antrenor şi arbitru, multiplu medaliat în competiţiile interne şi internaţionale.
La această ediţie a Campionatului European au participat sportivi reprezentând 18 ţări la categoriile juniori, ,cadeţi, tineret şi seniori.