Demonstraţie de forţă a echipelor din fruntea Ligii a IV-a

11-liga-a-iv-a-16-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Primele cinci echipe ale clasamentului Ligii a IV-a Hunedoara au câştigat partidele susţinute pe teren propriu în runda a şaptea, care a fost una în totalitate a gazdelor. Scorul etapei l-a realizat liderul Hercules Lupeni, în faţa Metalului Crişcior.

Seturi de tenis pentru Hercules şi Retezatul
Deşi a deschis scorul după doar cinci minute, trupa lui Dan Voicu a mai înscris abia în finalul primei reprize dar s-a dezlănţuit în partea secundă, când a mai marcat de alte patru ori. Remus Moldovan şi Petre Băcăran au reuşiut fiecare câte o „dublă” în contul liderului. Tot şase goluri a marcat şi Retezatul Haţeg, în faţa Minerului Uricani, dar ultima clasată a izbutit să înscrie golul de onoare.

Patru goluri pentru gazde, la Petrila şi Certej
Considerat un derbi al etapei, duelul Inter Petrila – CS Hunedoara a fost echilibrat până la finalul primei reprize, când gazdele au marcat de două ori în două minute, prin Matei şi Kalai. În partea secundă, Robin Perşe şi Bogdan Horvath (fost jucător al Hunedoarei) au desăvârşit victoria clară a echipei clasate pe locul 2. Cu acelaşi scor, 4-0, a învins şi Aurul Certej pe Jiul Petroşani, prin „dubla” lui Victor Sav şi reuşitele lui Toth şi Părău.

Şoimul Băiţa, la a doua înfrângere consecutivă
În partidele jucate duminică s-au impus tot gazdele. La Călan, după un meci spectaculos, cu răsturnări de rezultat, Victoria a învins pe Şoimul Băiţa, scor 4-3, şi îşi menţine poziţia de pe podium. Tot la limită s-a impus şi Aurul Brad, scor 2-1, în faţa Universităţii Petroşani, o victorie tristă pentru galben-negri, care de curând l-au pierdut pe preşedintele Grigore Verdeş, decedat după o lungă suferinţă.