Dava câştigă şi urcă în clasament

Unica echipă de futsal a judeţului, Dava Deva, a confirmat că este pe o pantă ascendentă şi a câştigat cu scorul de 4-2 (2-2) partida cu Clujana Cluj-Napoca, disputată, sâmbătă, pe teren propriu. Meciul a fost echilibrat şi tensionat până la final, iar devenii s-au impus, pentru că au fost mai bine organizaţi şi mai proaspeţi din punct de vedere fizic. Clujenii au condus cu 1-0 şi 2-1, în prima repriză, iar Dava a egalat de fiecare dată prin „veteranul” Moţ, astfel că la pauză, tabela indica egalitate, 2-2. Cu o viteză în plus, Dava a preluat conducerea pentru prima dată, 3-2, în repriza secundă, prin golul lui Macingo. Clujana a reacţionat furibund, jucând în sistem 5-0 (fără portar), dar decizia s-a întors împotriva lor, întrucât Dava a marcat golul de 4-2 prin Călin Bicăzan, în urma unei lovituri de penalitate. În urma acestei victorii, Dava a acumulat nouă puncte şi a urcat pe locul opt al clasamentului, înainte de ultima etapă a turului în care va sta.