Dacia Orăştie a învins în derbiul Ligii a V-a

11-liga-a-v-a-5-octombrieOvidiu Mănăstire

Revenită în competiţiile judeţene în acest sezon, Dacia Orăştie domină campionatul Ligii a V-a, fiind singura grupare cu maximum de puncte după şase etape. În ultima rundă, gruparea din oraşul Paliei a învins campioana en-titre şi totodată, rivala Mureşul Pricaz, scor 2-1.

Fotbal doar în finalul meciului
Orgoliile locale dintre Dacia şi Mureşul, dar fiind faptul că Pricazul este o localitate alăturată Orăştiei, au ţinut suspansul în derbiul Ligii a V-a, pentru că fotbalul a lipsit. Deşi ocazii au fost de ambele părţi, sarea şi piperul acestui meci au venit abia în ultimele 10 minute. Darius Dreptate a deschis scorul pentru gazde, în minutul 80, iar peste şase minute, Sorin Nicolescu, golgheterul Daciei, a închis meciul, majorând diferenţa pentru gruparea din Orăştie. Pentru oaspeţi, Ciprian Duică a adus o palidă consolare, marcând golul de onoare în minutul 90. Cu acest succes, Dacia Orăştie a rămas solitară în fruntea clasamentului, fiind favorită să termine în frunte în acest sezon.

Gazdele la putere
Etapa a VI-a a fost una a gazdelor, echipele amfitrioane marcând 35 de goluri, faţă de doar trei ale oaspeţilor. Trupele care au jucat în faţa suporterilor au învins în şapte din cele opt întâlniri, singurul punct pentru vizitatori fiind obţinut de Victoria Dobra, în duelul de la Bretea Română, cu Sargeţia.
Scorul rundei l-a realizat AS Sântămăria Orlea, echipa antrenată de Flaviu Itul învingând cu 10-0 pe Ponorul Vaţa. Victorii clare au obţinut şi Zarandul Crişcior, 6-0 cu Dacia Boşorod, Măgura Pui, 6-2 cu Agrocompany Băcia şi CS Comunal Ilia, 4-0 cu CS Ghelari. Un succes fără dubii a reuşit şi Santos Boz, 3-0 cu Cerna Lunca Cernii iar Berianul Beriu a trecut de CSM Mihai Viteazul Vulcan cu 2-0. Vulcănenii au reuşit primul succes stagional al sezonului în restanţa din prima etapă, cu Santos Boz, scor 2-0.