Dacia Orăştie 2010 e primul lider al Ligii a V-a

1. Liga a V-a 29 august - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Revenită în competiţiile de seniori după un an de pauză, echipa din oraşul Paliei a început în forţă noul sezon al Ligii a V-a. Dacia a învins cu 11-2 în deplasarea de la Băcia şi s-a instalat în fruntea clasamentului încă din prima rundă.

Trei „triple”
Cu o echipă experimentată, din care au făcut parte Zamă, Nicolescu, Pop sau Noja, Dacia nu a avut nici o emoţie în obţinerea victoriei. La pauză, scorul era deja 5-0, acesta fiind majorat în debutul părţii secunde la 7-0. La acest scor, gazdele au marcat golul de onoare, dar Dacia nu s-a oprit şi a mai punctat de patru ori până la final, între reuşitele oaspeţilor intercalându-se încă una a trupei din Băcia. Sorin Nicolescu, Raul Noja şi Paul Ghemeş au reuşit fiecare câte o „triplă”, cel de-al doilea jucând doar 40 de minute.

Etapa oaspeţilor
Prima rundă a aparţinut oaspeţilor, care s-au impus în patru din cele şase partide jucate. Astfel, pe lângă Dacia Orăştie, au mai câştigat în deplasare AS Sântămăria Orlea, CS Comuna Ilia şi Mureşul Pricaz. Singura victorie pe teren a gazdelor a obţinut-o Cerna Lunca Cernii iar unicul meci egal a fost cel între Măgura Pui şi Sargeţia Bretea Română. Campionatul a început şi cu două neprezentări, Santos Boz (primită în ultimul moment în competiţie) şi Ponorul Vaţa neajungând în timp util la Vulcan, respectiv Ghelari.
AGROCOMPANY BĂCIA 2 (0)
Drăgan – Bocşa (cpt.), Panţa, Stroe, Chira – F. Petraru (46 Motocea), Herţ (46 Benga), Biri, Ileasă – Zelinoi (75 N. Petraru), Carabă (61 Lazăr). Antrenor: Paul Moldovan
DACIA ORĂŞTIE 11 (5)
Planicek – Damiean (cpt.), Zamă (57 F. Stoica), Pop, Mercurean – Ioniţă, Pricăjan, Oniga, Muntean – Nicolescu, Noja (40 Ghemeş). Antrenor: Marius Ştefan
Arbitrii: Florin Anca – Cristian Petrean, Cosmin Danciu (toţi din Deva)
Au marcat: Biri (57), Drăgan (76) – Nicolescu (16, 78, 82), Noja (22, 25, 35), Ghemeş (43, 48, 70), Ioniţă (51), Stoica (81)