Cupa României. Cetate Deva – CS Hunedoara 0-9 !

În Cupa României la fotbal, CS Hunedoara a câştigat pe terenul celor de la LPS Cetate Deva cu 9-0, dar remarcăm că echipa din oraşul de pe Cerna s-a impus în faţa unei formaţii devene alcătuită aproape exclusiv din juniori A1, în care doar portarul Raţ şi Jude de la echipa mare au fost prezenţi, miercuri, pe teren pentru Cetate.
Formaţia deveană, condusă de prof. Marius Sârbu, nu a rezistat prea mult în faţa experimentaţilor jucători hunedoreni pregătiţi de Raul Spătaru, paradele sau intervenţiile salvatoare ale portarului devean Raţ, fiind totuşi de evidenţiat, la ratările incredibile ale oaspeţilor .
Dani Creciunesc (în min. 7), Trăşcan, Tecsi şi Iacob nu au reuşit să trimită mingea în plasă. Bloj, Cristi Creciunesc şi din nou Bloj – ultima oară o ratare cu poarta goală după o acţiune creată de Tecsi au continuat seria ratărilor.Totuşi Tecsi reuşeşte să marcheze după o acţiune individuală iar apoi la intervale de trei minute au înscris pentru CS Hunedoara, Bloj, la o centrare a lui Trăşcan, şi din nou Tecsi, după o pasă primită de la Iacob. La pauză oaspeţii aveau avantajul de 3-0 pe tabela de scor.
În repriza secundă gazdele au cedat total şi au mai încasat şase goluri. Tecsi, Iacob, R. Cristian, încă de două ori Tecsi şi Marinca şi-au trecut numele pe lista marcatorilor într-o dispută inegală. Pe final de joc, şutul lui Cristi Creciunesc din lovitură liberă a întâlnit bara transversală şi a rămas pentru palmares 9-0 pentru CS Hunedoara.
LPS Cetate: Raţ – Teodorescu, Jude, Iordache (min. 64 Fazekaş), Branea – Mustaţă, Ţernă – Sapta (min. 49 Lazăr), Tarţa (min. 49 Străjan) – Pavel. Antrenor Marius Sîrbu
CS Hunedoara: Jurca (min. 69 Muşa) – Cr. Creciunesc, Ciucurescu, Ionică, Trăşcan – Iacob, D. Creciunesc, Al. Dan (min. 18 Marinca), R. Cristian (min. 59 Săndulache) – Tecsi, Bloj. Antrenor Raul Spătaru (Nicolae Gavrea)