CS Hunedoara a pierdut amicalul de la Haţeg

CS Hunedoara a pierdut, cu 0-1, ultimul amical din perioada de pregătire, jocul susţinut sâmbătă dimineaţă la Haţeg în compania divizionarei de Liga a patra Retezatul. După acest ultim test de verificare, cei doi tehnicieni hunedoreni, Mircea Alic şi Raul Spătaru, au destule semne de întrebare pentru alcătuirea lotului cu care vor debuta în returul de campionat.

„Din păcate, nu m-am putut edifica cu nimic în acest meci. Am jucat pe un teren îngheţat, ne-a fost frică mai ales să nu ne accidentăm şi nu ne-am putut desfăşura jocul. Adversarii s-au adaptat mai bine şi au marcat singurul gol în prima repriză la o lovitură liberă, pe o minge respinsă şi o greşeală de marcaj. Am avut şi noi ocazii în prima parte, plus alte trei mari în repriza a doua, dar nu am reuşit să înscriem. Nu mi-a convenit că au tratat jocul ca pe un simplu amical, pentru că era ultimul test înainte de meciul cu Giarmata din prima etapă. A fost un duş rece, poate le prinde bine. Au şi lipsit câţiva jucători, uşor accidentaţi sau învoiţi: Dulap (care oricum este suspendat în prima etapă, ca şi Tecsi), Herci cu contractură, Marcu la fel, iar juniorii Jurca şi Marinca au suferit accidentări uşoare la Cupa Liceelor şi am preferat să nu risc să îi introduc pe asemenea teren”, a declarat Mircea Alic, antrenorul principal al hunedorenilor, după înfrângerea de la Haţeg.