CS Hunedoara a pierdut amicalul de gală cu U. Cluj

Ovidiu Mănăstire

Echipa antrenată de Mircea Alic jr. a fost învinsă în al doilea amical din această iarnă, cedând cu 0-2 pe terenul grupării U. Cluj, ajunsă, la fel ca şi hunedorenii, în Liga a IV-a. „Şepcile roşii” au marcat câte un gol în finalul fiecărei reprize iar hunedorenii au ratat un penalti, în minutul 2.
Mercurean a luat la ţintă bara, de la punctul cu var
Duelul jucat pe terenul sintetic din Parcul Sportiv „Iuliu Haţeganu” din Cluj, în faţa a 300 de suporteri ai gazdelor, a început bine pentru trupa de pe Cerna. În minutul 2, alb-albaştrii au obţinut un penalti prin Marcu, dar Gabriel Mercurean a ratat de la punctul cu var, şutând în bară. Gazdele au preluat iniţiativa şi au deschis scorul în minutul 42, prin Brian Lemac. În partea secundă, ambele grupări au făcut mai multe înlocuiri, dar cei care au punctat au fost tot gazdele. Astfel, în ultimul minut de joc, Potcoavă a stabilit scorul final, 2-0 pentru U. Cluj. Trupa „şepcilor roşii” va mai întâlni încă o echipă hunedoreană în această iarnă, urmând să joace în 18 februarie cu CNS Cetate Deva, tot pe teren propriu.
Antrenorul, mulţumit de joc
În ciuda înfrângerii, antrenorul hunedorenilor, Mircea Alic jr., s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi şi crede că alb-albaştrii puteau obţine un rezultat pozitiv cu ceva mai multă atenţie. „Am întâlnit un adversar valoros, care poate juca liniştit în Liga a II-a sau a III-a, dar ne-am mişcat bine. Am ratat şi un penalti, iar la 1-0, în repriza secundă, Marcu a scăpat singur cu portarul dar a preferat şutul în locul unei pase iar apoi am fost taxaţi. Însă, per total, a fost un test bun, cu mai multă atenţie puteam obţine un rezultat pozitiv”, a spus Alic Jr. Pentru CS Hunedoara au evoluat Cobliş (46 Paşca) – Obreja (75 Ionescu), Ciumaşu (46 Popa), Daisa (75 Moroşanu), Mercurean (75 Nănău) – Bularda (75 Baban), Şumuţiu (46 Stan), D. Creciunesc, Scorobete – Marcu, Kocsis. Nu au putut evolua Lăcătuş, accidentat, şi Ionuţ Radu, care nu şi-a rezolvat situaţia cu Şurianul Sebeş. În această săptămână, hunedorenii vor efectua câte două antrenamente pe zi iar sâmbătă vor întâlni pe Jiul Petroşani, într-un nou amical, ce se va juca la Hunedoara. Până la începerea returului, alb-albaştrii vor mai juca două „duble” amicale, cu Retezatul Haţeg şi Unirea Alba Iulia, şi un meci cu Măgura Pui.