Cosmin Gîrleanu, învins la Paris, dar calificat pentru Tokyo

Pugilistul hunedorean Cosmin Gîrleanu (foto) a fost învins de turcul Batuhan Ciftci, în sferturile cat. 52 kg, în cadrul turneului preolimpic de box de la Paris.
Hunedoreanul a fost trimis la podea în prima repriză, dar a făcut un meci mai bun în runda a doua, iar pe a treia a dominat-o, însă a turcul a fost creditat cu victoria la punc­te (4-1), de către arbitrii judecători.
Turneul preolimpic de box a început pe 14 martie 2020 la Londra şi a fost suspendat după două zile din cauza pandemiei de corona­virus, dar Gîrleanu a obţinut cali­fi­ca­rea la JO de la Tokyo.
La Paris a fost reluat turneul de calificare din momentul întreruperii, cu aceleaşi ta­blouri dar Cosmin Gîrleanu îşi menţine cali­fi­carea la Jocurile Olimpice şi în urma aces­tei înfrângeri.