CNS Cetate a obţinut primul succes extern din acest sezon

Ovidiu Mănăstire1-cns-cetate-deva-13-noiembrie-pagina-11

După patru deplasări din care nu a obţinut nici un punct, trupa din reşedinţa judeţului a reuşit prima victorie din acest sezon pe teren străin, impunându-se cu 4-2 în faţa Gloriei Lunca Teuz Cermei. Ousmane N’Doye a fost providenţial pentru deveni, marcând două goluri, într-o partidă în care şi gafele gazdelor au făcut diferenţa.
Au speculat prima ocazie clară
Deşi trupa arădeană a avut primele ocazii, prin Sălăjan şi Coşa, scorul l-au deschis oaspeţii. Bloj a centrat în careu şi Robert Cristian a reluat în plasă, mijlocaşul devenilor fiind la a doua reuşită din acest sezon. Gazdele au replicat printr-un şut de la 25 de metri al lui Nistor, care a trecut pe lângă poartă, însă acelaşi jucător a restabilit egalitatea. Popa a executat un corner şi mijlocaşul Cermeiului a reluat cu capul la colţul lung, învingându-l pe Raţ. CNS Cetate putea intra în avantaj la pauză, dar terenul i-a jucat o festă lui N’Doye, care a alunecat în careul mic şi nu a scos decât un corner.
Clasa lui Ousmane a ieşit în evidenţă
Clasa şi experienţa căpitanului devean au ieşit în evidenţă în partea secundă, astfel că în minutul 59 şi-a readus echipa în avantaj după ce, cu cinci minute mai devreme, şutase pe lângă vinclu de la 25 de metri. Cu un minut înaintea împlinirii unei ore de joc, Ousmane a speculat o gafă a lui Cotoc, care a trimis neglijent spre propriul portar, a interceptat  şi l-a învins pe Rusu. Peste 15 minute meciul părea jucat, după ce N’Doye a reuşit „dubla” cu un vole de la 16 metri, care l-a lăsat pe Rusu spectator.
Gazdele, „îngropate” de propriul căpitan
Totuşi, Brânduşe a readus speranţa în tabăra gazdă, în minutul 86, reducând din diferenţă cu un şut de la marginea careului în vinclul porţii lui Raţ. Însă, visurile Cermeiului pentru un rezultat de egalitate au fost năruite de căpitanul şi portarul lor, Rusu, care a ieşit hazardat la 25 de metri de poartă iar Chitaru a speculat greşeala, marcând cu latul în poarta goală. S-a încheiat 4-2 pentru CNS Cetate Deva, care a obţinut prima victorie în deplasare, una ce o urcă pe locul 7 în clasament.
GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI 2 (1)
Rusu (cpt.) – Petrache, Calvin, Gurban, Aldan – Coşa, Cotoc (80 Vereş), Nistor, Popa – Sălăjan (70 F. Brânduşe), Bulza. Antrenor: Mircea Aslău
CNS CETATE DEVA 4 (1)
Raţ – Petresc, Ionică, Kereki, Doboş – Vaştag, N’Doye (cpt.) – Sahru, R. Cristian (63 Şaucă), Bloj (80 Chitaru) – Tecsi (63 Lintaru). Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Răzvan Necrici – Răzvan Soporan (ambii din Baia Mare), Zsolt Kopriva (Satu Mare)
Au marcat: Nistor (37), F. Brânduşe (86) – R. Cristian (27), N’Doye (29, 74), Chitaru (90)