Stiri

Chetroiu, pe locul 17 la J.O.

Sportivul Cosmin Chetroiu, fost la CSS Petroşani, a făcut parte din echipajul România 1, alături de Ionuţ Ţăran, şi a ocupat locul 17, în proba de dublu sanie de la J.O. de Iarnă de la Vancouver. Românii au terminat cursa la 1.926 secunde de învingători, austriecii Andreas Linger şi Wolfgang Linger. Echipajul România 2, format din Paul Ifrim şi Andrei Anghel, s-a clasat pe locul 20, ultimul, la o diferenţă de 2.768 secunde de câştigători. Chetroiu s-a aflat pentru a doua oară la Jocurile Olimpice, după ce, în 2006, la Torino, a terminat competiţia pe locul 18. Mihaela Chiraş, o altă sportivă formată la CSS Petroşani, prezentă la J.O. de la Vancouver, a abandonat după prima manşă a probei de simplu sanie.