CFR Simeria prinde viteză în amicale

„Feroviarii” merg ceas în meciurile de pregătire, dovadă că au câştigat şi cel de-al doilea amical al verii, 1-0, acasă, cu FC Cisnădie (Liga a III-a). Trupa pregătită de Sorin Cornea se anunţă a fi echipa hunedoreană cea mai serioasă şi competitivă din eşalonul trei, unde vor mai evolua Mureşul Deva şi probabil, Jiul Petroşani.

Apărare italiană, ofensivă pragmatică
Victoria din week-end cu Jiul Petroşani (scor 3-1, în deplasare) a fost „dublată”, ieri, de succesul cu 1-0, pe teren propriu, în faţa echipei FC Cisnădie, grupare pregătită de tehnicianul hunedorean Marin Tudorache. Meciul a fost echilibrat, însă ceferiştii au fost mai pragmatici şi au reuşit să marcheze prin Bogdan Roiu (min. 80), care, de la 18 metri lateral stânga, a trimis mingea în plasă cu boltă. „Am întâlnit o echipă bună. Ocazii au avut ambele formaţii, dar numai noi am fructificat una dintre ele. Le-am cerut băieţilor să încerce să nu ia gol şi au reuşit. În ofensivă mai avem de lucru, pentru că golul e rodul unei inspiraţii individuale, nu al unei tactici de echipă”, a spus Sorin Cornea, antrenorul CFR Simeria.

Rezerve ambiţioase
Tehnicianul C.F.R.- ului a trimis pe teren două echipe diferite în cele două reprize. Prima formulă a cuprins mulţi dintre titularii din sezonul trecut şi trei dintre noile achiziţii: Adrian Bud (25 de ani, ex-Unirea Dej), Ciprian Pepenar (ex-Minerul Lupeni) şi Elvis Dârvaru (21 de ani, ex-Fortuna Covaci).
După pauză, din prima echipă a mai jucat doar Vişan (încă 10 minute) şi au intrat în teren mulţi jucători tineri, sub 21 de ani. Făgărăşanu, Găceanu şi Alexandru Vlad au arătat că au valoare de primul 11, iar Roiu a înclinat balanţa în favoarea CFR-ului, cu golul din minutul 80 şi poate fi el o soluţie în prima echipă. Meciul revanşă va avea loc mâinei la Cisnădie. CFR Simeria va pleca săptămâna viitoare într-un stagiu centralizat de pregătire la Moneasa.

CFR Simeria – FC Cisnădie 1-0 (0-0)
A marcat: Roiu 80
CFR Simeria I: Dragotă – Vârtan, Zaha, I. Buta, Păduraru – Vişan, A. Bud, Goronea, Pepenar – Dârvaru, D. Dăscălescu.
CFR Simeria II: Iancău – B. Lazăr, N. Gabor, Stroia, Ungureanu – Făgărăşanu, Găceanu (Al. Vlad), Vişan (55 Damian), Roiu – Chelariu (75 Ivaşcu), Păcurar. Antrenor: Sorin Cornea.