Categories: Sport

Cetate a suferit al cincilea eşec consecutiv

Ovidiu Mănăstire

Gruparea deveană a fost învinsă şi în al cincilea meci din acest sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin, cedând cu 17-28 (9-13), în deplasare, în faţa echipei CSM Unirea Slobozia. Alb-albastrele nu au mai repetat evoluţiile de la Cisnădie şi de pe teren propriu cu Bistriţa, fiind conduse în permanenţă pe tabelă.

Primul gol devean, abia în minutul 9
Duelul de la Slobozia a început nefast pentru Cetate, care a primit cinci goluri consecutive fără a înscrie, prima reuşită venind abia în minutul 9, când a marcat Denisa Şelever. Au urmat alte două goluri, înscrise de Abed-Kader şi Strahan, şi se părea că devencele vor echilibra disputa. Însă, gazdele au apăsat din nou acceleraţia şi s-au distanţat iar la cinci goluri, 10-5 şi 12-7, repriza încheindu-se cu un avans de patru „lungimi” pentru Slobozia, scor 13-9.

Eşec la diferenţa obişnuită
Cetate a mai ţinut ritmul încă 10 minute din partea secundă, apropiindu-se din nou la trei goluri, dar apoi echipa antrenată de Dumitru Muşi a forţat decisiv spre victorie. Trădate din nou de condiţia fizică, devencele au avut din nou o perioadă de „secetă”, între minutele 44 şi 54, când soarta partidei era decisă. S-a încheiat 28-17, o diferenţă aproape identică cu ultimele eşecuri ale grupării devene, care, în afară de meciul cu Cisnădie, a fost învinsă la 10, 11 sau 12 goluri diferenţă. Va urma o pauză de trei săptămâni, suficientă pentru întărirea echipei atât în teren cât şi pe banca tehnică.

CSM UNIREA SLOBOZIA 28 (13)
Ion, Petrescu – Enescu – 9 goluri (3×7 metri), Iovănescu – 4, Horobeţ – 3, Toma – 3, Ilie – 3, Iacobotă – 3, Predoi – 2, Marchidanu – 1, Georgescu. Antrenor: Dumitru Muşi

CETATE DEVA 17 (9)
Savko – Mărginean (foto) – 5 goluri, Abed-Kader – 4, Strahan – 4, Seraficeanu 2 (2×7 metri), Şelever  – 1, Lazea – 1, Bobiţ. Antrenor: Ion Mătăsaru

Arbitrii: Ionuţ Velisca – Cristinel Vlad (ambii din Buzău).