Cetate „a spart gheaţa” în acest sezon

11-cetate-17-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Gruparea deveană de handbal feminin a reuşit prima victorie din acest sezon al Ligii Naţionale, trecând fără probleme de CSM Ploieşti, o trupă formată doar din junioare, scor 41-20 (20-10). La alb-albastre au debutat Popovici, Chelaru şi Ciuplea, iar indicaţiile le-a dat din tribună viitorul antrenor, slovenul Ivan Cop.

Victorie de moral, dar şi antrenament cu public
Pauza de trei săptămâni a căzut bine pentru echipa deveană, care în acest interval şi-a întărit atât lotul, cât şi banca tehnică, iar partida contra junioarelor de la Ploieşti i s-a potrivit ca o mănuşă. Devencele au dominat meciul de la un capăt la altul, mărindu-şi constant diferenţa pe tabelă. Astfel, în minutul 15 conducea deja cu 14-7 iar la finalul primei reprize ecartul era deja de 10 goluri, 20-10.
În partea secundă, scenariul nu s-a schimbat, iar slovenul Cop a putut chiar experimenta, rotind jucătoarele pe mai multe posturi. S-au remarcat extrema Sonia Seraficeanu (foto), autoare a 10 goluri, pivotul Dana Abed-Kader, aceeaşi jucătoare constantă, marcatoare a nouă goluri, dar şi centrul Anda Chelaru, nou-venita ordonând jocul Cetăţii şi formând, alături de Strahan şi Mărginean, o linie de nouă metri puternică pentru trupa deveană.

Întâlnesc azi campioana Europei
Jucătoarea de 24 de ani, venită de la Măgura Cisnădie, speră să producă surprize alături de Cetate şi să îndeplinească obiectivul, salvarea de la retrogradare. „E bine că am reuşit prima victorie şi sperăm să învingem şi Galaţiul, în următorul joc de pe teren propriu. Sperăm să jucăm cât mai bine şi la Bucureşti, în faţa CSM-ului, unde nu avem nimic de pierdut. E important  pentru noi să evităm retrogradarea şi, de ce nu, să producem unele surprize”, a declarat noua jucătoare a Cetăţii. Gruparea deveană nu are prea mult timp de respiro, urmând să întâlnească azi, în deplasare, campioana Europei, CSM Bucureşti, în etapa a VII-a a Ligii Naţionale. Partida va începe la ora 19.30 şi va putea fi urmărită în direct la TV, pe postul Digisport 2.

CETATE DEVA 41 (20)
Savko, Popovici – Seraficeanu – 10 goluri (4×7 metri), Abed-Kader – 9, Şelever – 5, Strahan – 5 (1x7metri), Chelaru – 4, Mărginean – 4, Dobromir – 3, Lazea – 1, Ciuplea, Bobiţ. Antrenor: Ion Mătăsaru
CSM PLOIEŞTI 20 (10)
Mititelu, Ifrim – Mihart – 7 goluri, Ganea – 4 (3×7 metri), Marin – 3, Ionescu – 2 (2×7 metri), State – 2 (1×7 metri), Şerban – 1, Fulgeanu – 1 (1×7 metri), Adin, Nurciu, Mocanu, Năstase, Gros. Antrenor: Daniel Gheorghe
Arbitri: Georgiana Doană, Ana Maria Gociu (din Bucureşti)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 400.