Comunitate

Câştigătorii de la “Maratonul Virşlilor 2018”

Adriana Clej

Ieri a avut loc “Maratonul Virşlilor 2018”, competiţia de alergare pe asfalt. Întrecerea s-a desfăşurat între Deva şi Hunedoara, cele două localităţi cu monumente istorice, mai exact de la Castelul Corvinilor până la Cetatea Deva.

Traseul a avut lungimea de 26,2 kilometri, între municipiile Hunedoara şi Deva, startul a fost dat la Castelul Corvinilor din Hunedoara, finişul fiind amplasat în Piaţa Unirii din Deva, iar premierea a avut loc în Piaţa Cetăţii. Startul maratonului a fost dat de cunoscutul polisportiv hunedorean Avram Iancu, din Petroşani, cel care a reuşit traversarea Canalului Mânecii înot şi parcurgerea Dunării înot, de la izvoare până la vărsarea în Marea Neagră, fără să poarte costum de neopren.
Maratonul Virşlilor a fost organizat de Asociaţia Sportivă C.L.A.S. Deva. La competiţie s-au înscris 163 de alergători, cu vârste între 16 şi peste 60 de ani, din 40 de localităţi din România şi din Grieskirchen/Austria. Maratonul s-a desfăşurat pe mai multe categorii de vârstă: individual tineret feminin şi masculin 16-18 ani; individual feminin adulţi 19-29, 30-39, 40-49, 50+; individual masculin adulţi 19-29, 30-39, 40-49, 50-59 şi 60+.
Primul care a trecut linia de sosire a fost Nicolae Bălan, de la categoria de vârstă 30-39 ani, cu cel mai bun timp de 1:39:30. (în foto, alături de polisportivul hunedorean Avram Iancu)
adulţi masculin, 60+: Vasile Harjoc
Iar pe primul loc la ştafetă a fost echipa formată din Sebastian Duca, Alexandru Huţanu, Andrei Salomia şi Adelin Pop, cu timpul de 1:48:18.
Pe tot parcursul competiţiei, circulaţia rutieră a fost dirijată de poliţiştii rutieri şi locali din cele două municipii.