Călanul blochează din nou echipa de pe primul loc

1-liga-a-iv-a-7-noiembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Victoria Călan este revelaţia turului de campionat al Ligii a IV-a, reuşind să ţină în şah marile favorite la titlu, Inter Petrila şi Hercules Lupeni. După ce acum două etape, Victoria a terminat la egalitate contra campioanei en-titre, în ultima rundă roş-negrii au obţinut acelaşi rezultat şi împotriva vicecampioanei sezonului trecut.

Derbi decis din penaltiuri
Trupa de pe malul Streiului a ajuns la a şasea partidă consecutivă fără înfrângere şi îşi consolidează poziţia de pe podium după remiza cu liderul Inter Petrila. Bogdan Muntean a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, din lovitură de pedeapsă, dar în partea secundă, trupa lui Aurel Moldovan a egalat, tot din penalti, autorul golului fiind veteranul Iosif Kalai. De egalul de la Călan a profitat Hercules Lupeni, care s-a apropiat la un punct de rivala din Valea Jiului. Echipa lui Dan Voicu a învins clar pe teren propriu, pe Aurul Certej şi va juca pentru titlul de campioană de toamnă în etapa viitoare, la Petrila.

Jiul, surpriza etapei
Surpriza etapei a produs-o Jiul Petroşani, care a învins pe teren propriu pe Aurul Brad, întorcând rezultatul după ce a fost condusă cu 1-0. Astfel, seria pozitivă de patru meciuri fără înfrângere a echipei lui Alin Gomoi s-a oprit în sudul judeţului. Tânăra grupare hunedoreană a obţinut un nou succes pe teren propriu, trecând fără probleme de Universitatea Petroşani. Echipa lui Mircea Alic jr. a rămas însă fără victorie în deplasare în acest tur, mai având o singură şansă, în duelul cu Minerul Uricani din ultima etapă a acestui an.

Şoimul şi Retezatul, victorii clare în faţa codaşelor
Şoimul Băiţa nu a avut nici o problemă în faţa ultimei clasate, Minerul Uricani, şi a urcat pe locul 5 în clasament, însă mult în spatele primelor două clasate. Pe o treaptă mai sus se situează Retezatul Haţeg, care a trecut la un scor de neprezentare de Metalul Crişcior, pe terenul acesteia.