Bronz la Cupa Europei pentru judoka Ana Melnic

O competiţie importantă pentru judo-ul european s-a desfăşurat recent în Portugalia, mai precis la Coimbra, unde a fost organizată o etapă de Cupa Europei pentru juniori, la care au fost prezenţi 455 de sportivi din 25 de ţări, printre acestea aflându-se şi juniori din România.

În întrecerile feminine au luptat şi sportive legitimate la Sport Club Municipal – Centrul Naţional Feminin Deva, care au avut o evoluţie remarcabilă. Cel mai bun rezultat l-a obţinut Ana Melnic (sportiva din dreapta în fotografie), în limitele categoriei de greutate de – 44 de kilograme, care a terminat concursul pe poziţia a treia, cucerind medalia de bronz, ex-deveanca Lidia Marin ocupând poziţia secundă. Olga Severin a concurat la categoria -63 kg şi a punctat pentru delegaţia României. Sportivele sunt pregătite de antrenorii Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă, sprijiniţi de Daniel Gârbovan (CNS Cetate Deva). În concursul masculin Lehel Orban (-60 kg) a fost al treilea, iar Laszlo David (-73 kg) a fost al cincilea.