Categories: Gura lumii

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

A băgat spaima în el şi l-a făcut de-a dreptul pa­ranoic. Este vorba de un afacerist dintr-o regiune sudică a judeţului care vrea cu orice preţ să sca­pe de afaceri. Omul are investiții care nu mai merg cum mergeau odi­nioară, dar tot îi aduc un profit lunar consistent şi măsurat în zeci sau chiar sute de mii de euro. Doar că imperiul şi l-a con­stru­it şi pe contracte cu sta­tul, pe lucrări con­trac­tate cu admi­nis­tra­ţi­i­le publice, iar acestea îi cam dau frisoane de la o vreme. Chiar dacă toate aceste contracte au fost derulate în urmă cu ani buni, omul a văzut acum că sunt tot mai mulți interesați de soarta lui și întreabă peste tot de cum o mai duce, așa că s-a gândit că i-a sunat ceasul. Prin urmare, a dat sfoară în ţară, aşa mai pe şoptite, că vinde tot şi pleacă.

 

Un secretar de pe vre­muri, cocoţat într-un fotoliu de şef al urbei încă din timpul farao­ni­lor, răsturnat de un fiu ne­recunoascător, este pe cale să spună adio po­liticii. Gurile rele spun că zilele trecute s-a în­tâmplat ceea ce ar fi trebuit de multă vreme să se petreacă. Șeful de organizație l-a anunțat că nu va mai fi vioara principală la alegerile de peste câțiva ani, că nu mai are funcție în partid, dar că va primi o diplomă și un titlu onorific. Acest lucru l-a îmbolnăvit pe fostul secretar, dacă ne gândim că și acest fiu crescut chiar de le în politică, l-a trădat. Bâr­fitorii spun că s-a săturat să se înșele în privința celor pe care i-a format în politică, de trădările lor, iar odihna ar fi cel mai bun lucru pe care-l poate face în viitor.

Mesagerul Hunedorean

Share
Published by
Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vestul s-a cam rupt de est? Cârcotașii avi­zați din regiunea cu lăm­pașe spun cu tărie…

14 ore ago

Bulina albă

Eugen Stăncioiu din Petroșani, DJ ARRoW sau „Săgeată”, așa cum este el cunoscut acasă, la…

14 ore ago

Bulina neagră

Anton V., din Vulcan Pentru că a fost trimis în judecată pentru tâlhărie calificată.

14 ore ago

CEO-ul BCR, Sergiu Manea: Nu este vorba despre repornirea combinatelor siderurgice istorice, ci despre reconstrucție unor capacități strategice

CEO-ul BCR Sergiu Manea a vizitat com­binatele siderurgice de la Hunedoara și Oțelu Roșu controlate…

14 ore ago

Transportul public din Deva va folosi doar autobuze electrice

Transportul public local din mu­ni­cipiul Deva va deveni unul complet eco­logic, care va folosi doar…

14 ore ago