AUTOMOBILISM. Sergio Perez a câștigat la Monaco

Mexicanul Sergio Perez (32 de ani) (foto), pilotul celor de la Red Bull, s-a impus în marele premiu de Formula 1 de la Monaco.
Cursa de la Monaco a început cu întârziere, din cauza ploii care a trans­format șoseaua într-un patinoar. Charles Leclerc a plecat din pole po­sition, dar deciziile luate în prima parte a cursei l-au costat. Sergio Perez s-a instalat în fruntea cursei și a rezistat, în ciuda presiunii urmăritorilor. Au fost și incidente: în turul cu numărul 27, Mick Schumacher a scăpat mono­postul de sub control, s-a izbit de parapeți și a rupt mașina în două dar a avut noroc și a ieșit, teafăr, fără lovituri dintre fiarele îndoite.După accident s-a renunțat la formatul clasic al competiției, cu 77 de tururi, și s-a trecut la unul pe timp limită, de 3 ore. Cursa a fost câștigată de cel care a trecut primul linia de sosire după 30 de minute! Perez a fost calm, s-a adaptat situației și a obținut a treia victorie din carieră în Formula 1! Podiumul zilei a fost completat de Sainz și Verstappen.