Autobergamo s-a impus fără probleme la Cluj

Trupa antrenată de Florin Ignat a câştigat partida contând pentru etapa a XX-a a Ligii I de futsal, impunându-se în deplasare, scor 5-1, pe terenul Clujanei Cluj. Devenii au rămas pe locul 2 în clasament, dar şi-au mărit avansul faţă de Informatica Timişoara şi Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, care au remizat în duelul direct.

Replică bună a gazdelor
În faţa unei echipe care mai avea doar şanse teoretice de a prinde ultimul loc de play-off, trupa deveană nu avea voie să se încurce, dar gazdele au dat o replică bună în prima repriză. Astfel, la finalul primelor 20 de minute, Autobergamo conducea la limită, scor 1-0, prin reuşita lui Ique Ribeiro. În partea secundă, jocul a curs spre deznodământul aşteptat, alb-vişiniii mărindu-şi treptat diferenţa, astfel că în minutul 30 conduceau cu 4-0 după golurile lui C. Matei, Tacot şi Ignat. Gazdele au redus din diferenţă dar ultimul cuvânt l-au avut tot devenii, care au închis tabela printr-un gol marcat de Petrişor Toniţa din propriul careu, goalkeeperul lui Autobergamo imitându-l pe colegul său, Vlad Iancu, cel care înscrisese în meciul de la Tg. Mureş.

Aşteaptă „la cotitură” pentru a reveni pe primul loc
Cu victoria de la Cluj, gruparea alb-vişinie rămâne pe locul 2 în clasament, la un punct în spatele liderului United Galaţi, dar şi-a mărit avansul faţă de Informatica Timişoara şi Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, care au remizat, scor 4-4, în meciul direct. Devenii au şansa să urce din nou în poziţia de lider în runda viitoare, când vor întâlni pe teren propriu pe CSM Poli Iaşi. Alb-vişiniii trebuie să câştige duelul cu echipa din Copou şi să aştepte un deznodământ favorabil în duelul United Galaţi – Informatica Timişoara, unde orice rezultat în afara victoriei gazdelor i-ar readuce pe prima poziţie. Partida Autobergamo Deva – CSM Poli Iaşi se va juca duminică, începând cu ora 18.00, la Sala Sporturilor din reşedinţa judeţului. În schimb, derbiul United Galaţi – Informatica Timişoara se va juca marţi, 14 martie, de la ora 17.00, fiind cel mai probabil televizat. (Ovidiu Mănăstire)