Categories: Sport

Aur şi argint la box

Pugiliştii Sorin Dobondi (14 ani, categoria 50 kilograme) şi Daniel Bratan (foto) (14 ani, categoria 48 de kilograme), legitimaţi la CSŞ Hunedoara-Constructorul Hunedoara, au urcat pe podiumul Campionatului Naţional de box pentru cadeţi, desfăşurat la Călăraşi. Dobondi a obţinut titlul naţional, după ce l-a învins în finală, la puncte, pe campionul de anul trecut de la CSM Sibiu, iar Bratan a cucerit medalia de argint, fiind învins în ultimul act de un boxer de la SCM Craiova. „Dobondi are suficientă experienţă competiţională, după ce a participat anul trecut la Campionatul European din Bulgaria. E un pugilist cu o excelentă viteză de reacţie şi care observă imediat slăbiciunile şi intenţiile adversarilor”, a spus Ilie Captari, antrenorul celor doi medaliaţi.