Au cucerit medalii de toate metalele la Mondialele de la Baku

Gimnaştii juniori din România au par­ti­ci­pat la finalul săptămânii trecute la cea de a IX-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gim­nas­tică aerobică, competiţie care s-a desfăşurat la Baku, în Azerbaidjan. Sportivii români au cucerit cinci medalii, una de aur, două de argint şi două de bronz.
Medalia de aur i-a revenit perechii mixte alcătuită din Daria Mihaiu şi Darius Branda, care a fost notată cu 19.850 puncte, de­van­sând Rusia (19.800) şi Bulgaria (19.750). Daria Mihaiu este elevă la LPS Cetate Deva.
În proba de trio, România 2, compus din Claudia Ristea, Claudia Gheorghe şi Leonard Manta, a câştigat medalia de argint, cu 19.450 puncte, după Rusia (19.900), dar clasându-se înaintea Ungariei (19.400).
O altă medalie de argint a fost obţinută la aerobic dance, de grupul alcătuit din Daria Mihaiu, Mirela Frîncu, Larisa Suiu, Vlad Popa, Mădălin Boldea, Darius Branda, cu 17.300 puncte. Pe primul loc s-a clasat Rusia (17.600), podiumul fiind completat de Un­garia (17.200). Gimnastele Daria Mihai şi Mirela Frîncu, componente ale lotului na­ţio­nal de junioare, sunt legitimate şi eleve la LPS Cetate Deva, unde se pregătesc cu Geor­giana Flavia Cosma şi cu Mădălina Susan.
Tot la Baku, gimnastul Leonard Manta a cucerit medalia de bronz la individual mas­cu­lin, cu 20.200 puncte, fiind devansat de ruşii Danila Kudinov (20.350) şi Kirill Klimov (20.250). Vlăduţ Popa s-a clasat pe locul 7, cu 19.800 de puncte.
O medalie de bronz a obţinut în proba de grup, echipa României alcătuită din Leonard Manta, Darius Branda, Daria Mihaiu, Larisa Suiu, Claudia Gheorghe, cu 19.500 puncte, terminând în urma Rusiei (19.800) şi a Un­gariei (19.675).
Să mai notăm că la individual feminin, Claudia Ristea a terminat pe ultimul loc în finală (8), cu 19.150 puncte.
În perioada 27-29 mai, în acceaşi arenă de la Baku, se vor desfăşura întrecerile celei de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică pentru seniori.