Atletism. Georgiana Timu şi Raul Dan, vicecampioni balcanici

Stadionul Olimpic din Istanbul a găzduit la finalul săptămânii trecute întrecerile celei de cea de-a 17-a ediţii a Campionatelor Balcanice de atletism rezervate cadeţilor (U18), la care au fost prezenţi la start 253 de sportivi din 16 ţări.

Atleţii din delegaţia României au câştigat 13 medalii, dintre care trei de aur, şase de argint şi cinci de bronz.
Menţionăm că pe podiumul de premiere au urcat la această ediţie şi doi sportivi din judeţul nostru, ambii reprezentanţi ai LPS Cetate Deva.
Georgiana Timu (foto sus), pregătită de prof. Nicolae Alexe, a cucerit medalia de argint în proba care a consacrat-o, săritura în lungime, cu un salt de 5,66 m, ea fiind depăşită de o altă atletă din România, Ioana Ştirbu, care a sărit 5,92 m.
O a doua medalie de argint a fost obţinută de juniorul devean Raul Manuel Dan (foto jos), elevul profesoarei Cornelia Juratoni.
Felicitări celor doi sportivi deveni şi antrenorilor cu care se pregătesc pentru aceste noi rezultate internaţionale!