Atleţii români au cucerit 15 medalii la Campionatul Balcanic

Capitala Bulgariei, Sofia, a găzduit sâm­bătă, 13 februarie 2021, a cincea ediţie a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1. România a fost repre­zen­tată la competiţia găzduită de Asics Arena din Sofia de o delegaţie formată din 32 de sportivi, iar evoluţia atleţilor noştri a fost una foarte bună.
În total, sportivii români au cucerit 15 me­dalii astfel: cinci de aur, patru de argint şi şase de bronz. Campioni balcanici pentru Ro­mânia au devenit Mădălina Sîrbu (3.000 m), Talida Sfarghiu (1.500 m), Beniamin Duicu (60 m), Mark Fandly (800 m) şi Denis Simon Toma (400 m), iar în clasamentul pe medalii, România (15 medalii: 5-4-6) s-a clasat pe locul secund, după Turcia (15 medalii: 5-5-5), dar înaintea Ucrainei (9 medalii: 4-3-2).
Alte rezultate la masculin: Remus Niculiţă – locul 2, 400 m ca şi ştafeta 4×400 m – alcătuită din Remus Niculiţă, Mihai Poponea, Mark Fandly, Denis Simon Tom. Atleţii Silviu Munteanu (60 m); Alexandru Şendrea (60 m garduri); Mihai Poponea (1500 m), Robert Mihai Dumitru (3000), Răzvan Doroftei (prăjină) au cucerit medaliile de bronz
În întrecerea feminină: Maria Mihalache (60m) şi Valentina Necoară (prăjină) s-au clasat pe locul 2, Claudia Costiuc (800 m) s-a clasat pe locul 3, iar ştafeta feminină 4×400 m, alcătuită din Corina Ilinoiu, Emma Zach, Claudia Costiuc, Larisa Talpiş a terminat competiţia balcanică pe locul 4.
Miercuri la sediul federaţiei din Bucureşti se va reuni şi delegaţia României de seniori care va face deplasarea în Turcia, la Istan­bul, pentru ediţia din acest an a Campio­na­tului balcanic de sală.