Aninoasa asfalteazã jumãtate din DJ 666B

Primăria Aninoasa începe lucrările de asfaltare pe DJ 666B, singurul drum care face legătura localităţii cu restul Văii Jiului. Administraţia publică locală va asfalta doar jumătate din acest drum aflat în subordinea Consiliului Judeţean Hunedoara, după ce a preluat această porţiune în baza unei înţelegeri cu instituţia judeţeană.
De lucrările de refacere şi modernizare a segmentului care a rămas în administrarea CJH, instituţia judeţeană ar trebui să se apuce în această vară. Primarul localităţii Aninoasa, Nicolae Dunca (foto), spune că are speranţe că şi Consiliul Judeţean Hunedoara îşi ţine promisiunea, aşa cum s-a convenit în urma negocierilor purtate pentru refacerea drumului.
„Am ajuns în situaţia de a mă certa toată ziua cu ei, pentru că nu se apucă de drum. Eu am preluat jumătate de la Consiliul Judeţean şi mă apuc să-l fac, să-l asfaltez. Ei motivează ba că nu au bani, că să mai vedem, şi am impresia că nu vor să-l facă, pentru a nu căpăta eu capital electoral. De parcă pe oameni îi interesează cine şi cum repară drumul. Oamenii vor să aibă posibilitatea de a circula decent şi fără să-şi strice în fiecare zi maşinile. Eu sper să se apuce şi ei de jumătatea lor”, a declarat primarul localităţii Aninoasa. Drumul judeţean din Aninoasa nu a mai fost reasfaltat în întregime încă din anii ’90 şi se află într-o stare avansată de degradare. Transportatorii în comun care au curse prin Aninoasa au ameninţat în mai multe rânduri că nu vor mai face traseul, pentru că pierderile lor din cauza stricăciunilor la maşini sunt imense. (M. Gânju)

Mesagerul Hunedorean

Recent Posts

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

S-a cam dus lumea de râpă! Prostul satului a ajuns model de ur­mat, iar ChatGPT-ul…

18 ore ago

Bulina albă

Radu Rareș, elev al Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Petroșani Pentru că, alături de un…

18 ore ago

Bulina neagră

Ion B., din Petroșani Pentru că și-a bătut soția, iar procurorii au fost nevoiți să…

19 ore ago

Ing. Dorin Gligor, directorul general al APA PROD S.A. Deva, apel către toți utilizatorii și către edilii localităților deservite

Magdalena Șerban Seceta severă din România determină ope­ratorii regionali de apă să impună res­tricții sau…

19 ore ago

Bărbat reținut pentru lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, la Petroșani

Poliția Municipiului Petroșani a fost sesizată, prin SNUAU 112, la data de 10 august a.c.,…

19 ore ago

Se va vedea și din Deva eclipsa de soare din 12 august 2026

Miercuri, 12 august, asistăm la unul dintre cele mai spectaculoase eveni­mente astronomice ale acestui an!…

19 ore ago