A ratat marea calificare

În urma concursului de la individual com­pus din cadrul Campionatului European de Gimnastică Ritmică desfăşurat la Varna, după o prestaţie frumoasă, Andreea Verdeş (foto), România s-a clasat pe locul al 14-lea totalizând 94.400 puncte, însă nu a reuşit să prindă biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Fanni Pigniczki, Ungaria, principala con­tra­candidată a gimnastei noastre în lupta pentru calificarea la Olimpiadă, a obţinut 97.250 puncte la individual compus, locul al 10-lea, fiind prima pe lista calificări olim­pice şi adjudecându-şi biletul pentru Tokyo, Andreea Verdeş fiind a doua în această ierarhie. Sportiva noastră a avut un par­curs bun la ultimele competiţii interna­ţio­nale dar a pierdut şansă de a fi prezentă la Tokyo